POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Konces. poplatky ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Košice

Otázka: Konces. poplatky ?

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o možných sankciách za omeškanie pri nezaplatení koncesionárskych poplatkov. Napríklad, ak ide o zanedbanie platby z predchádzajúcich 1 alebo 2 rokov. Ďakujem.

Odpoveď: Konces. poplatky ?

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

V zmysle ust. § 10  zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska

Platiteľ, ktorý nezaplatí úhradu podľa § 7, je v omeškaní so zaplatením úhrady. Ak vyberateľ úhrady zistí, že platiteľ je v omeškaní so zaplatením úhrady, je povinný ho písomne vyzvať do 60 dní od zistenia tejto skutočnosti na zaplatenie tejto úhrady a na zaplatenie poštových sadzieb23) súvisiacich s odoslaním výzvy na zaplatenie úhrady. Ak platiteľ podľa § 3 písm. a) nezaplatí úhradu a poštové sadzby v lehote do 30 dní od doručenia výzvy podľa odseku 2, platiteľ je povinný zaplatiť vyberateľovi úhrady aj pokutu 17 eur.

Úrok z omeškania v zmysle ust. Obč. zákonníka a prísl. vyhl. je v súčasnom období  8 % ročne. Prehľad :

8,00%​ ​1.1.2017 ​30.6.2017
​8,00% ​1.7.2016 ​31.12.2016
8,05% ​1.1.2016 ​30.6.2016
8,05% ​1.7.2015 ​31.12.2015
8,05% 1.1.2015 30.6.2015

Teda ak si spočítate dlžnú sumu a z toho úrok z omeškania tak potom vymáhanie úroku by bolo značne nehospodárne. V zmysle ust. § 10 cit. zákona :  Nárok na zaplatenie úhrady, s ktorou je platiteľ v omeškaní, pokuty podľa odsekov 3 a 4 a poštových sadzieb je povinný vyberateľ úhrady uplatniť na súde. Vyberateľ úhrady nie je povinný postupovať podľa odseku 5, ak tak rozhodne generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska a

písm. c/  s ohľadom na výšku vymáhanej sumy a predpokladané náklady na jej vymoženie by bolo vymáhanie nehospodárne.

Nestretli sme sa s prípadom, že by RTVS vymáhala aj úrok z omeškania, zákon hovorí o pokute /viď vyššie/.