Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Fotenie majetku a osôb cudzou osobou/susedom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Fotenie majetku a osôb cudzou osobou/susedom

Dobrý deň, máme so susedom spoločný dom s dvoma bytovými jednotkami a pred domom spoločný pozemok, na ktorom má každá rodina tri parkovacie miesta. Sused nám bráni jedno z nich užívať a už rok si fotí naše autá. Pravidelne vyjdem s deťmi a fotí si naše autá a natáča aj mňa, ak ho upozorníme, že narušuje naše súkromie. Tvrdí, že tým nič neporušuje, keďže je tretinovým vlastníkom pozemku, teda spoločného. Môže si fotiť a natáčať naše autá a aj nás? Nič neporušujeme, len parkujeme na tom, čo sme si kúpili. Je možné sa voči tomu brániť? Nie je to porušovanie GDPR? Je možné nejako voči tomu zakročiť? Ďakujem za odpoveď, ak sa podarí.

Odpoveď: Fotenie majetku a osôb cudzou osobou/susedom

Dobrý deň,

vo vašom prípade ide o komplikovaný problém, ktorý sa týka viacerých oblastí práva. Prístup suseda k užívaniu spoločných parkovacích miest je potrebné posúdiť z hľadiska spoluvlastníckych práv. Zo spoluvlastníctva vyplýva, že každý spoluvlastník má právo užívať spoločnú vec primerane veľkosti svojho podielu a tak, aby to neobmedzovalo práva ostatných spoluvlastníkov.

Pokiaľ ide o fotografovanie a natáčanie, tieto činnosti môžu byť považované za zásah do vášho súkromia a môžu byť v rozpore s GDPR. Považuje sa za zásah do súkromia, ak sa tak deje bez vášho súhlasu a zistené údaje sa následne spracúvajú. Môžete sa obrátiť na Úrad na ochranu osobných údajov SR a podať sťažnosť na porušovanie vašich práv podľa GDPR.

A tiež na ochranu pred takýmto konaním môžete podať žalobu na okresný súd podľa § 13 Občianskeho zákonníka o ochrane osobnosti. Súd mu zakáže Vás fotiť.

Takže nie ie pravda, že nič neporušuje.