Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Druh a družka majetkové jednanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Druh a družka majetkové jednanie

Dobrý deň, prajem mám na vás jednu otázku. S priateľom žijeme v jednej domácnosti ako druh a družka cca 3 roky. Máme spoločného dvojročného syna, takže momentálne som na rodičovskej dovolenke. Hypotéka je na mňa, byt je tiež písaný na mňa. Čo sa týka bytu, všetko platíme na polovicu. Avšak rozmýšľam o rozchode, pričom nemám problém mu nechať byt, keďže si ho sám prerobil a viem, že on by odtiaľto neodišiel a robil by problémy, o čo ja nestojím. Chápem, že právne ako druh a družka sa majetky nedelia, ale čo by som mu mohla navrhnúť, aby som neodišla naprázdno? Predsa len som do toho bytu vrazila aj ja niečo, bločky už nemáme ani nevieme presne, kto koľko do toho bytu dal. Byt nás stál 75 000 € plus cca 25 000 € prerábka. Ak ho raz rozhodneme predať, bude mať samozrejme oveľa vyššiu hodnotu. Napadla ma polovica z pôvodnej kúpnej ceny bytu? Budem rada, ak mi poradíte, ako postupovať v takomto prípade. Ďakujem.

Odpoveď: Druh a družka majetkové jednanie

Dobrý deň,

keďže nežijete v manželstve, nevzniká medzi vami bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Dôležité je tiež, že Váš byt, hoci ho spolu užívate a spolu prispievate na jeho údržbu, patrí výlučne vám podľa katastra nehnuteľností.

Ak chcete odísť z bytu a zároveň si zabezpečiť kompenzáciu za investície, ktoré ste do neho vložili, môžete s partnerom uzavrieť dohodu o finančnej kompenzáciu. V tomto prípade ale ste to vy, kto určuje podmienky, pretože máte zapísaný byt na svoje meno.

Poviem Vám ako to vidím ja, ako spravodlivé riešenie, ak si chce nechať byt on. Tu je postup určenia spravodlivej sumy:

1/ určí sa suma znaleckým posudkom (nie je dôvod vychádzať zo sumy, za akú ste byť kúpili).

2/ určí sa hodnota hypotéky a to nielen istina, ale aj budúci úrok.

3/ on musí byť schopný prevziať na seba v banke úver, tak aby ste boli vymazaná ako dlžníčka. Ak to nedokáže urobiť, tak potom je pre Vás veľmi riskantné to, aby sa stal vlastníkom bytu pred tým ako Vás náhradí na úvere. Ak je toho schopný môžete pokračovať k ďalšiemu kroku.

4/ Určí sa suma, ktorú každý z vás investoval do bytu. Sadnete si a spočítate to. Ak by vznikli rozpory v tom, aké sú sumy za stavebné práce, tak je dobre prizvať nejakú tretiu stranu, ktorá objektívne určí, koľko by to stalo. Niekedy to ľudia robia tak, ze si na internete nájdu cenník prác a podľa toho určia sumy. Napríklad, ak on robil pokladanie podlahy do bytu, a bude hovoriť, ze také pokladanie stojí 20 eur za m2 ale vy nájdete na internete cenu 6 eur, tak započítate tú z internetu.

5/ Potom bude výpočet nasledovný - od hodnoty bytu podľa znaleckého posudku odpočítate sumu v bode 2, potom sumu v bode 4 odpočítate od výsledku a potom zvyšok Vám má vyplatiť.

Najskor sa skúste s priateľom dohodnúť na spôsobe ako sa určí suma a až keď si to odsúhlasíte, tak prístupte k týmto bodom.

Ak by ste potrebovali poradiť aj telefonicky, dajte mi vedieť. Vysvetlím Vám podrobnejšie postup.

Dôležité je potom si správne nastaviť zmluvu.

Prajem vám veľa šťastia pri riešení tejto situácie.