Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Daň z finančného daru zo zahranicia UK

Online právna poradňa
Oblasť práva: Banská Bystrica

Otázka: Daň z finančného daru zo zahranicia UK

Dobrý deň, známy z UK mi chce poslať finančný dar. Som dôchodkyňa, nemám iný príjem. Viem, že daň z finančných darov v SR je zrušená, ale platí to aj pri darovaní zo zahraničia?

Odpoveď: Daň z finančného daru zo zahranicia UK

Dobrý deň,

je pravda, že daň z darovania bola na Slovensku zrušená k 1. januáru 2004, čo znamená, že z darovanej sumy na Slovensku sa daň neplatí. Táto úprava platí bez ohľadu na to, či dar pochádza od slovenského občana alebo zo zahraničia.

Vami prijatý finančný dar z UK nepredstavuje príjem, ktorý by ste museli zdaňovať na Slovensku, pretože daňová povinnosť z darovania u nás už neexistuje bez ohľadu na zdroj daru.

Pri prijímaní zahraničného daru je tiež dôležité zabezpečiť všetky potrebné doklady, ako darovaciu zmluvu, aby bolo v prípade potreby možné preukázať pôvod peňazí.

Este chcem upozorniť, aby ste si dalinpozor na podvodníkov. Riešili sme prípady, kedy mali cudzinci darovať peniaze Slovákom, nakoniec títo Slováci prišli o peniaze. Cudzinci im hovorili, že musia zaplatiť nejaké dane alebo poplatky, aby dostali tie peniaze, alebo že sú niekde zablokované a treba niečo zaplatiť. Jednoducho oklamali toho človeka a prišiel o veľa peňazí. Paradoxné je to, že chcú darovať ale z tých darovaných peňazí to zaplatiť nejde (kvôli nejakému blokovaniu tých peňazí). Je to výmysel ako dostať peniaze od slušných ľudí.

Akonáhle by ste mali niečo zaplatiť za ten dar, spozornite, lebo môže ísť o podvod.

Môžete mi sem napísať, ak by tá osoba žiadala niečo od Vás ja sa na to pozriem, či to nie je podvod.