Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Chcem sa spýtať ohľadom hypotéky a zrušení po rozvode?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Chcem sa spýtať ohľadom hypotéky a zrušení po rozvode?

Dobrý deň, chcem sa opýtať na nasledujúcu situáciu: s exmanželom sme si zobrali hypotéku, ale medzičasom sme sa rozviedli. Exmanžel prišiel s návrhom, že pokiaľ podpíšem zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), hypotéka sa môže zrušiť. Chcem sa spýtať, či je toto možné. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Chcem sa spýtať ohľadom hypotéky a zrušení po rozvode?

Dobrý deň,

zánikom manželstva zaniká aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM). Rozvod manželstva však automaticky neznamená, že hypotéka prestane existovať alebo sa automaticky rozdelí. Manželia zostávajú záväzne spoločne zaviazaní voči banke, pokiaľ nie je dohodnuté inak a banka so zmenou súhlasí. Ak Váš bývalý manžel chce prevziať celú hypotéku na seba, budete musieť o tomto uzavrieť dohodu a banka musí túto dohodu schváliť.

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov možno zrušiť počas manželstva na základe závažných dôvodov súdnym rozhodnutím alebo dohodou o zúžení BSM, ktorá sa spisuje u notára. Po rozvode však BSM zaniká automaticky a je potrebné vykonať jeho vysporiadanie, čo môže zahŕňať aj riešenie hypotéky.

Odporúčam, aby ste sa so svojím bývalým manželom dohodli na podmienkach prevzatia hypotéky a túto dohodu následne schválili bankou. Pred samotnou dohodou je však vhodné konzultovať situáciu s advokátom, aby ste mali právnu istotu a ochranu svojich záujmov.