Bývalá mi nechce vrátiť moje veci

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Bývalá mi nechce vrátiť moje veci

Dobrý večer, chcel by som sa Vás opýtať, čo mám robiť, keď mi moja bývala priateľka nechce vrátiť moje veci. Mám len 16 rokov a neviem, čo mám robiť. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Bývalá mi nechce vrátiť moje veci

Dobrý deň, vzhľadom na to, že ste neuviedli aké veci, resp. v akej hodnote veci Vám nechce vrátiť Vaša bývalá priateľka, tak nie je možné na otázku plnohodnotne odpovedať. Vo väčšine podobných prípadov, kedy nie je možné dospieť k dohode o vydaní veci, nezostáva nič iné ako podať žalobu o vydanie veci. Vzhľadom na to, že nie ste plnoletý, nemôžete sám podať žalobu na súd o vydanie veci (tzv. rei vindikačnú žalobu). Žalobu bude musieť za Vás podať niektorý z rodičov (Vaši zákonní zástupcovia). Súdne konanie je však vo väčšine prípadov časovo a finančne náročné, preto je potrebné si vopred dobre premyslieť či sa vôbec oplatí podať žalobu o vydanie veci. Prípadne je možné vo Vašej veci vyzvať Vašu bývalú priateľku i mimosúdne, výzvou na vydanie veci. V mimosúdnych výzvach upozorňujeme protistranu na protiprávnosť jej konania a tiež na následky nevydania veci na základe výzvy (tzn. na podanie žaloby a finančnú a časovú náročnosť konania).