Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Auto,kúpené počas manž. na sro (sro založená pred manž.)

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nitra

Otázka: Auto,kúpené počas manž. na sro (sro založená pred manž.)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Exmanžel založil s. r. o. pred manželstvom. Počas manželstva mi daroval auto, ktoré je písané na s. r. o. Boli sme ústne dohodnutí, že ho prepíše na mňa, ale toto sa neudialo. Už sme rozvedení, auto mi vzal a ja som s dvoma maloletými deťmi bez auta. Je nejaká možnosť získať to auto späť? Daroval mi ho veľkolepo s veľkou červenou mašľou pred všetkými susedmi...

Odpoveď: Auto,kúpené počas manž. na sro (sro založená pred manž.)

Dobrý deň,

Vaša situácia je komplikovaná. S.r.o. je právnická osoba a jej majetok vrátane auta, ktoré Vám manžel údajne daroval, patrí spoločnosti. Podľa § 143 Občianskeho zákonníka (OZ) darovanie medzi manželmi z bezpodielového spoluvlastníctva (BSM) nie je možné, takže ak bolo auto zakúpené spoločnosťou pred manželstvom alebo počas manželstva, ide stále o majetok spoločnosti a nie o Váš osobný majetok.

Ale, na druhej strane, mohli by ste argumentovať, že došlo k akceptovaniu daru, čo by mohlo byť predmetom súdneho sporu. Dôkazom môžu byť svedkovia alebo iné dôkazy potvrdzujúce, že došlo k skutkovému darovaniu auta. Napriek tomu, ak sa auto nikdy oficiálne neprepísalo na Vás, mohlo by byť Vašim vlastníctvom, pretože pri hnuteľnej veci dochádza k nadobudnutiu vlastníctva odovzdaním

Ak máte k tomu fotky a tiež susedia by to potvrdili, tak si viem predstaviť, ze by ste to vyhrali.

Je ale nevyhnutné kontaktovať advokáta, ktorý Vám pomôže to dostať do vlastníctva. Dokonca by bolo možné to riešiť aj neodkladným opatrením.