Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Aky postup pri užívaní nehnuteľnosti 2 spoluvlastnikmi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Aky postup pri užívaní nehnuteľnosti 2 spoluvlastnikmi

Dobrý deň, som polovičným majiteľom nehnuteľnosti (chalupy s pozemkom). Druhý spolumajiteľ o nehnuteľnosť nejaví záujem, nerobí opravy a ani na opravy neprispieva. Súdom bolo asi pred 10 rokmi určené, v ktorých mesiacoch má ktorý vlastník nehnuteľnosť užívať. Ak však je potrebná oprava (prepadáva sa podlaha) v dome alebo na majetku a ja mám naplánovanú opravu na čas, ktorý nebol určený mne a v inom termíne sa to nedá urobiť, a zrazu sa druhý spolumajiteľ ozve, že v tom čase chce nehnuteľnosť využívať, je možné to nejako nárokovať, aby využil nehnuteľnosť v inom termíne alebo aby tieto opravy strpel a finančne sa na nich podieľal? Tiež sa chcem opýtať, či a ako dlho po oprave na spoločnej nehnuteľnosti je možné vymáhať náklady s ňou spojené a či má zo zákona povinnosť o nehnuteľnosť sa starať. Už sme sa bavili o možnom vysporiadaní, ale trvá iba na polovici trhovej ceny, čo je nereálne vzhľadom na stav domu, nutnosť vložiť peniaze do opravy a moje finančné možnosti. Môže súd rozhodnúť o vysporiadaní na základe znaleckého posudku? Ďakujem.

Odpoveď: Aky postup pri užívaní nehnuteľnosti 2 spoluvlastnikmi

Dobrý deň,

v prípade nevyhnutných opráv ako je prepadávajúca sa podlaha nie je podstatné, v ktorom termíne užíva nehnuteľnosť ktorý spoluvlastník. Takéto opravy sú potrebné na zachovanie nehnuteľnosti a všetci spoluvlastníci sú povinní prispievať na primerané náklady spojené s jej údržbou a opravou. Ak spoluvlastník nesúhlasí s vykonaním opravy, je možné vyvolať o tejto otázke súdne konanie.

Po vykonaní opravy môžete od druhého spoluvlastníka požadovať náhradu nákladov v primeranej výške. S právom na náhradu nákladov musíte si byť vedomý premlčacej lehoty, ktorá je v tomto prípade tri roky. To ako plynie premlčanie závisí od typu investície. Tie sa delia na vhodné a nutné. Napríklad prepadávanie podlahy je nutná investícia a vy keď vynaložíte na opravu peniaze, tak od toho okamihu Vám plynie premlčanie.

Súd môže rozhodnúť o vysporiadaní spoluvlastníctva podľa znaleckého posudku, ktorý určí trhovú hodnotu nehnuteľnosti. Ak spoluvlastník trvá na nereálnej cene, súd vezme do úvahy znalecký posudok a pri vysporiadaní cenu prispôsobí reálnemu stavu nehnuteľnosti.

Ja odporúčam snažiť sa ďalej o dohodu mimo súdu, avšak ak to nie je možné, obráťte sa na súd s návrhom na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Ak to dobre nastavíte, tak to môže byť veľmi rýchle konanie.