Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ako previesť polovicu bytu na manželku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Ako previesť polovicu bytu na manželku

Dobrý deň, byt som kúpil ešte pred svadbou. Akým najjednoduchším spôsobom prevediem v manželstve polovicu na manželku?

Odpoveď: Ako previesť polovicu bytu na manželku

Dobrý deň,

prevod vlastníckeho práva k bytu z vášho výlučného vlastníctva na manželku je možný pomocou darovacej zmluvy. Občiansky zákonník umožňuje darovanie výlučného majetku medzi manželmi. Najprv spíšte darovaciu zmluvu, ktorá musí obsahovať označenie nehnuteľnosti, prejav vôle na darovanie daného podielu a prijatie daru manželkou. Nasledovne je potrebné podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Tento krok zabezpečí právnu účinnosť prevodu.

Zároveň je vhodné sa poradiť s právnikom alebo notárom, aby boli všetky právne formality presne a správne vykonané. Týmto spôsobom zabezpečíte, že prevod prebehne bez komplikácií. Je dôležité si pripomenúť, že prevod do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nie je možný, ak nejde o spoločný majetok nadobudnutý počas manželstva. Takže bude nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve o veľkosti podielov 1/2 a 1/2 prípadne môže byť podiel aj iný, ak sa tak rozhodnete.