Ako podať sťažnosť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Ako podať sťažnosť?

Dobrý deň, chcem podať sťažnosť na Okresný úrad, odbor všeobecnej vnútornej správy, pretože môj prípad odložili a som presvedčený, že za tým bolo "rodinkárstvo". Prosím, poraďte mi, na koho sa mám obrátiť a ako mám postupovať.

Odpoveď: Ako podať sťažnosť?

Dobrý deň, v zmysle § 5 zákona o sťažnostiach, sťažnosť možno podať písomne, ústne do záznamu alebo telefaxom prípadne aj elektronickou poštou. Sťažnosť musí obsahovať Vaše meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu sťažovateľa, prípadne aj elektronickú adresu. Sťažnosť musí byť čitateľná a zrozumiteľná. Musí z nej byť jednoznačné proti komu smeruje, na aké nedostatky sa poukazuje, čoho sa ako sťažovateľ domáhate a musí byť podpísaná. Podpísaním sťažnosti v elektronickej forme sa rozumie podpísanie sťažnosti platným zaručeným elektronickým podpisom. Na vybavenie sťažnosti je príslušný orgán verejnej správy, do ktorého pôsobnosti patrí činnosť, o ktorej sa ako sťažovateľ domnievate, že ňou boli porušené Vaše práva alebo právom chránené záujmy. Spôsob vybavovania sťažností tento orgán musí upraviť vnútorným predpisom. Na vybavenie sťažnosti podanej proti vedúcemu tohto orgánu je príslušný jeho najbližší nadriadený orgán verejnej správy. Ak takýto orgán nie je, v oblasti štátnej správy je príslušný ústredný orgán štátnej správy pre kontrolu vybavovania sťažností. Sťažnosť teda môžete adresovať uvedenému odboru okresnému úradu.