Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ako mám postupovať keď mi nechce prispievať na domacnost

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Ako mám postupovať keď mi nechce prispievať na domacnost

Dobrý deň, zomrela mi sestra, ostal švagor a syn. Syn je nesvojprávny, som jeho poručníčkou. Dedičské konanie sme už mali, všetko je prepísané na syna, takže som oprávnenou osobou. Jej manžel má doživotné právo na bývanie pod podmienkou, že bude platiť inkaso a iné poplatky. Ako mám postupovať, keď mi nedal peniaze na smeti a dane, hoci na inkaso dal. Robí mi problémy, vôbec neprispieva ani na syna a o neho nemá záujem. Je na invalidnom dôchodku a teraz mu priznali vdovské. Ako to mám riešiť, keď mi neprispieva na poplatky? Veľmi pekne ďakujem vopred.

Odpoveď: Ako mám postupovať keď mi nechce prispievať na domacnost

Dobrý deň,

v prvom rade je dôležité riešiť otázku príspevkov na spoločné náklady na údržbu nehnuteľnosti. Ako poručníčka syna a oprávnená osoba k užívaniu nehnuteľnosti máte právo požadovať, aby každý užívateľ, v tomto prípade Váš švagor, plnil svoje povinnosti plynúce z vecného bremena.

Najskôr by sme Vám odporučili písomne ho vyzvať na úhradu dlžných poplatkov a upozorniť ho, že ide o jeho zákonnú povinnosť. Ak švagor aj napriek výzve nezačne plniť svoje povinnosti, je možné podať žalobu na súd, kde budete žiadať o uplatnenie svojich nárokov, buď priamo na uhradenie dlžných súm, alebo aj na zrušenie vecného bremena, ktoré môže byť zrušené dohodou alebo rozhodnutím súdu.

Odporúčam Vám tiež konzultovať celú situáciu s advokátom, ktorý vám môže pomôcť so spísaním výzvy a prípadným nárokom na súdne konanie.