Aké sú podmienky predaja tabaku a tabakových výrobkov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Prešov

Otázka: Aké sú podmienky predaja tabaku a tabakových výrobkov?

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa predaja tabaku. Nejde mi o tabakové výrobky, ale čisto len o tabak. Bolo by možné, keby som napríklad kúpil 1 kg tabaku, rozdelil ho na menšie časti a následne ho predával? Aké by boli nevyhnutné kroky v tomto procese?

Odpoveď: Aké sú podmienky predaja tabaku a tabakových výrobkov?

Dobrý deň, podľa zákona č. 335/2011 Z.z. o tabakových výrobkoch je takým výrobkom všetko, čo je určené na fajčenie, žuvanie, šnupanie a cmúľanie, ak je hoci len čiastočne vyrobený z tabaku, či už geneticky modifikovaného, alebo nie. Výrobou tabakových výrobkov sa rozumie triedenie, zrenie, vlhčenie, upravovanie, miešanie surovín, rezanie, aromatizácia alebo pridávanie zložiek a technologických pomocných látok, tvarovanie, balenie a skladovanie pri výrobe tabakových výrobkov určených na umiestňovanie na trh. Tabak a tabakové výrobky môžete produkovať, ak ste podnikateľom, či už ako fyzická alebo právnická osoba. Nevyhnutnou podmienkou je ohlásenie tejto podnikateľskej činnosti regionálnej potravinovej a veterinárnej správe. V neposlednom rade máte povinnosť zriadiť si pre túto činnosť viazanú živnosť - výroba tabakových výrobkov. Ďalšie povinnosti spojené s touto činnosťou upravuje predovšetkým zákon č. 335/2011, zákon č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov, zákon č. 106/2004 Z.z. o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov, zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní.