Osvojenie a jeho zrušenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Osvojenie a jeho zrušenie

Dobrý deň, prosím o radu. Pred pár rokmi som si vzal manželku, ktorá mala dieťa. Nejde o moje biologické dieťa. Po svadbe som si dieťa osvojil. Avšak po čase medzi nami začali vznikať nezhody, ktoré viedli k úplnému odlúčeniu. Už dlhšiu dobu s manželkou nesúžijeme a ani nepredpokladám, že by sa ešte niekedy niečo zmenilo. S dcérou, ktorú som si osvojil, som sa nevidel už niekoľko mesiacov. V najbližšom čase by som chcel podať žiadosť o rozvod. Chcem sa opýtať, akým spôsobom je možné sa zriecť rodičovských práv a povinností voči osvojenej dcére. Alebo sa chcem informovať, či je možné sa zriecť otcovstva voči osvojenej dcére. Ďakujem. G.

Odpoveď: Osvojenie a jeho zrušenie

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade platí ust. § 107 ods. 1 zákona o rodine /citujeme/ :

"Osvojenie môže súd zrušiť z vážnych dôvodov, ktoré sú v záujme maloletého dieťaťa, do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení na návrh osvojenca alebo osvojiteľa alebo aj bez návrhu. "

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že zrušiť osvojenie môže iba súd a to v lehote do 6  mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia o osvojení. Predpokladáme z otázky, že od osvojenia dcéry vašej manželky už uplynula doba 6 mesiacov. Samotné uplynutie lehoty však nemá vplyv na to, že dcéru by si nemohol osvojiť ďalší manžel vašej terajšej manželky. Treba sa z vašej strany pripraviť aj na to, že v prípade rozvodu budete musieť platiť výživné na maloletú.