Zastupovanie českým právnikom v SR

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Zastupovanie českým právnikom v SR

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či ma v prípade vydania Európskeho platobného rozkazu môže na slovenskom súde zastupovať český právnik? Súd sa koná na Slovensku, navrhovateľ je český, žalovaný je zo Slovenska, predmetná zmluva sporu sa riadi podľa českých zákonov. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zastupovanie českým právnikom v SR

Dobrý deň, zastupovanie českým právnikom v SR je možné, avšak český advokát si nemôže uplatňovať náhradu trov právneho zastupovania od protistrany. Ak by bol zastupený slovenským advokátom, tento môže požadovať od protistrany aj náhradu trov právneho zastupovania.

Českému advokátovi súd neprizná náhradu trov právneho zastupovania, ak nie je usadeným euroadvokátom. Nie je pritom rozhodujúce podľa akých zákonov sa bude postupovať.