Výživné na dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilinský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Výživné na dieťa

Dobrý deň, syn pracuje v Rakúsku. Má dieťa aj bývalú priateľku, ktorý tiež žijú v Rakúsku. Priateľka podala žiadosť na súd ohľadom výživného. Súd pri súdnom konaní vôbec nebral do úvahy jeho výdavky. Ani tie čo ma v Rakúsku a ani tie čo ma na Slovensku. Jednoducho mu vymeral 230 eur. Prosím Vás poraďte, ďakujem.

Odpoveď: Výživné na dieťa

Dobrý deň, súd má zo zákona povinnosť skúmať v týchto konaniach zisťovať skutočný stav veci. Tzn. že súd nevychádza iba z dôkazov, ktoré predložili účastníci konania, ale má z vlastnej iniciatívy vykonať aj ďalšie dôkazy potrebné pre zistenie skutočného stavu veci. V prípade Vášho syna sa mohlo stať, že súd neprihliadol na všetky jeho výdavky z dvoch dôvodov. Jednak nemusel tieto svoje výdavky relevantným spôsobom preukázať alebo ide o náklady, na ktoré podľa zákona o rodine súd neprihliada pri určovaní výšky výživného. Súd berie do úvahy iba náklady na život, ktoré je povinný rodič (Váš syn) povinný vynaložiť. Na výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné vynaložiť neberie súd do úvahy (napr. nadmerné utrácanie na nie nevyhnutné veci). Rovnako je potrebné uviesť, že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Výživné na dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň. Prosím poraďte mi, môj bývalý priateľ po ústnej dohode za výživné, neplatí už tri mesiace. Je to trestné? O dieťa nemá záujem už 4 roky. Ja som chcela vycestovať do ČR s dieťaťom kvôli práci a pre lepšie možnosti životnej úrovni pre nás s malou, ale on mi to nedovolí. Mám to dať na súd? Mám šancu to vyhrať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výživné na dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.06.2020)

Dobrý deň,

v zmysle súčasnej právnej úpravy postačí ak niekto neprispieva na výživné už počas dvoch mesiacov v období dvoch rokov. Tu ale treba povedať, že trestné právo má byť až najkrajnejšia možnosť riešenia takejto situácie. V prvom kroku by ste mali požiadať súd o určenie výživného, prípade uzavrieť dohodu o výške výživného pred súdom, ktorý by ju schválil. Následne, ak sa takto určené výživné neplatí, je možné podať návrh na vykonávanie exekúcie.

Pokiaľ ide o vysťahovanie s dieťaťom do zahraničia, potrebujete súhlas otca, inak môžete jedine podať návrh na súd, ktorý posúdi, či je vycestovanie v záujme dieťaťa a ak ustáli že áno, potom by vycestovanie povolil.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Výživné na dieťa (Rodinné právo)

Ďakujem za odpoveď. Ešte by som poprosila o odpoveď. Opravujem. Bývalá priateľka môjho syna podala žiadosť na výživné asi na sociálne oddelenie, v Rakúsku, kde mu vymerali výšku 230 eur z platu + 13, 14, plat. Vôbec neprihliadali, že platí nájom v Rakúsku a pôžičku na Slovensku, vôbec na nič, ani sa nepýtali čo platí. Tam sa ešte odvolal a navrhol 150 eur, ak mu to priateľka schváli. A ak nie, tak potom to treba dať na súd. Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.02.2017)

Dobrý deň, toto by sa riešilo podľa rakúskych predpisov. Preto Vám nedokážeme pomôcť. Sme odborníkmi iba v slovenských právnych predpisoch.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku