Vysporiadanie po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Vysporiadanie po rozvode

Dobrý deň. Pred uzavretím manželstva som nadobudla byt, na ktorý mám hypotéku. Teraz sa chcem rozviesť so svojím manželom. Som osoba so zdravotným postihnutím (ZŤP) a žijeme spolu v tomto byte už 10 rokov. Musím ho vyplatiť? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie po rozvode

Dobrý deň, z Vami uvedenej otázky vyplýva, že byt ste nadobudli pred uzatvorením manželstva a teda byt nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V prípade že dôjde k rozvodu manželstva a následnému vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov, predmetný byt ako nehnuteľnosť nebude predmetom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov a to z jednoduchého dôvodu, že doň nepatrí. ust. §

Váš potom už bývalý manžel v súlade s ust. § 150 Obč. zákonníka bude mať nárok, aby ste mu uhradili jednu polovicu uhradených splátok úveru, ktoré boli uhradené počas trvania manželstva, lebo išlo o investíciu do majetku vo Vašom výlučnom vlastníctve /citujeme/ :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Vy nie ste povinná sa z bytu vysťahovať, lebo je vo Vašom vlastníctve.