Výpoveď zmluvy o nájme pozemkov z dôvodu úmrtia prenajímateľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Výpoveď zmluvy o nájme pozemkov z dôvodu úmrtia prenajímateľa

Dobrý večer. Aké mám možnosti výpovede zmluvy o nájme ako dedič a prenajímateľ? Ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Výpoveď zmluvy o nájme pozemkov z dôvodu úmrtia prenajímateľa

Dobrý deň

dôležité je aj ako znie nájomná zmluva. Skončenie nájmu upravuje § 676-684 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Taktiež je napr. dôležité, či nájomná zmluva je uzavretá na dobu určitú alebo dobu neurčitú. Zmenu vlastníctva k prenajatej veci rieši  § 680:

“1) Zničením prenajatej veci nájomná zmluva zaniká.

2) Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.

3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.”

Je možné Vám odpoveď len všeobecne, kedže nevieme podrobnosti.