Máte
otázku?

Existuje predmanželská zmluva | JUDr. Milan Ficek, advokát

12.09.2022 08:00

Tri rôzne problémy a tri právne riešenia. Na konkrétnych prípadoch Vám ukážeme ako funguje bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v praxi.

Advokát a expert na majetkové právo JUDr. Milan Ficek dopodrobna rozoberie problémy, s ktorými sa klienti obrátili na advokátsku kanceláriu Ficek & Partners. Možno sa v nich nájdete aj Vy. KTO POZNÁ PRÁVO, ROBÍ LEPŠIE ROZHODNUTIA

ČO SA DOZVIETE?

0:00 Úvodné zhrnutie

1:00 Ako je to s nehnuteľnosťami, keď nie ste zapísaná/ý v liste vlastníctva?

"Dobrý deň. Manžel je podnikateľ -- živnostník a počas trvania nášho manželstva kúpil v rámci svojho podnikania nehnuteľnosť, ktorú následne niekoľkonásobne zhodnotil rekonštrukciou. Vo výpise z katastra nehnuteľnosti je uvedený sám ako vlastník (uvedené je jeho obchodné meno a sídlo). Patrí táto nehnuteľnosť do bezpodielového spoluvlastníctva, aj keď je uvedený ako vlastník iba on ako živnostník? Ak áno, nie je potrebné doplniť mňa ako manželku do katastra ako spoluvlastníka?"

1:32 Odpovedá JUDr. Milan Ficek

4:00 Ako sa popasovať s dlhmi manžela?

"Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako postupovať v nasledujúcej veci. Manžel prestal platiť pôžičku na rodinný dom, o čom som nevedela a banka nám dala tri mesiace na predaj, inak by šiel dom na dražbu. Našťastie dom sa predal, úver vyplatil a zvyšné peniaze boli poslané na manželov účet, ku ktorému nemám prístup. Manžel si z nich vyplatil pôžičky nadobudnuté pred manželstvom. Ešte zostala jedna pôžička, ktorú si zobral počas manželstva na vyplatenie predmanželských dlhov, ale nakoniec ich z nej neuhradil. Vôbec som o tom nevedela, nakoľko on spravoval financie. Žijeme odlúčene, podala som žiadosť o rozvod a teraz odo mňa žiada polovičnú mesačnú splátku na daný úver. Je možné súdnou cestou žiadať späť peniaze, ktorými vyplatil teraz svoje predmanželské dlhy a vyplatiť nimi môj podiel pôžičky, ktorú si teda bral počas manželstva na splatenie predmanželských dlhov? Keďže mám obavy, aby si nevzal ešte iný úver, kým nás rozvedú, je možné požiadať o zrušenie BSM? "

5:04 Odpovedá JUDr. Milan Ficek

9:32 Máte nejaký právny problém?

9:54 Existuje predmanželská zmluva?

"Dobrý deň, chcem sa opýtať ako to funguje s predmanželskou zmluvou, keďže som nič na internete nenašiel. Kam si ju môžem dať vypracovať alebo ako si ju mám sám napísať? Treba ju potvrdiť u notára, prípadne neviete poskytnúť nejaký vzor, že čo to má vlastne obsahovať."

10:24 Odpovedá JUDr. Milan Ficek
Ďalšie videá

LEXANA - asistentka

Text správy
Moja správa
Text v prvnim tlacitku