Prenesenie príslušnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Prenesenie príslušnosti

Dobrý deň, moja známa mi povedala, že ak ide o neplnoleté dieťa, je možné zmeniť príslušnosť súdu. Je to pravda? Ďakujem, Monika.

Odpoveď: Prenesenie príslušnosti

Dobrý deň. Vo veciach starostlivosti súdu o maloletých je možné tzv. prenesenie príslušnosti (§ 177 ods. 2 OSP). Vzhľadom na stručnosť Vašej otázky Vám neviem poskytnúť konkrétnejšie informácie. Prenesením príslušnosti sa zaoberá aj rozhodnutie R 45/1997, podľa ktorého:

Miestna príslušnosť všeobecného súdu vo veciach starostlivosti o maloleté dieťa sa určuje podľa okolností, ktoré tu boli v čase prvého rozhodnutia súdu a trvá po celú dobu konania (tzv. zásada perpetuatio fori).

Zmena takto určenej príslušnosti je zásadne možná len postupom podľa ustanovenia § 177 ods. 2 OSP.