'

Predaj nehnutelnosti a daň


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košický
Odpovedá: Advokát Košice
Odpovedané dňa: 26. 8. 2015

Otázka: Predaj nehnutelnosti a daň

Dobry den prajem Pan Judr.Ficek .pri vsetkej ucte k vam mam otazku s ktorou si neviem rady.S mamkou predavame nehnutelnost /2 izbovy byt/, kupna cena bola 51 00 eur. v roku 2012 kedy ho starsi brat kupil od povodnych majitelov avsak rok neskor bol darovany /darovaciou zmluvou/ mojem mamke. Je nutne platit 36 percentnu dan z ceny bytu alebo nie je ak ano da sa tomu vyhnut.Byt je teraz na predaj za 49 000 eur. za porozumenie a cas vopred dakujem a ospravedlnujem sa za gramaticke chyby notebook je z danska. S pozdravom dakujem.

Odpoveď: Predaj nehnutelnosti a daň

 Dobrý deň, daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti je vo výške 19% zo sumy, ktorú zaplatíte z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli (tj. zo zisku, ktorý z predaja máte), samozrejme, ak vznikne kladný rozdiel. Predaj darovanej nehnuteľnosti nie je osobitne oslobodený od dane z príjmu pri predaji darovanej nehnuteľnosti. Ak predáte nehnuteľnosť, ktorú ste získali darom, vašim výdavkom je cena nehnuteľnosti, za ktorú ju získal darca. Táto cena je spravidla nižšia, tak ako aj vo Vašom prípade (49 000 - 51 000), preto Vám vznikne vyšší rozdiel medzi príjmami a výdavkami, tým pádom daň z príjmu platiť nebudete.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Predaj nehnutelnosti a daň (Iné oblasti práva)

Ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď. Ak som to správne pochopila nebudeme platiť daň z príjmu, aj keď nehnuteľnosť predáme skôr ako za 5 rokov ? Cena pri predaji nehrá žiadnu rolu ? Ďakujem ešte raz za odpoveď.

Odpoveď: Predaj nehnutelnosti a daň

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.08.2019)

Dobrý deň, 

áno, pochopili ste to správne, nie je podstatné za akú cenu nehnuteľnosť predáte, lebo Vaša mama vlastnila nehnuteľnosť 50 rokov. 

Citujeme ust. § 9 ods.1 písm. b/ zákona o dani z príjmov :

"Od dane je oslobodený príjem

písm. b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,"

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Predaj nehnutelnosti a daň (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať koľko sa bude platiť daň za predaj z nehnuteľnosti, ktorú sme zdedili po matke 3 sestry v tomto roku a chceli by sme ju hneď aj predať. Matka bola vlastníčka nehnuteľnosti 50 rokov. Trvalý pobyt tam nemáme.

Odpoveď: Predaj nehnutelnosti a daň

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.08.2019)

Dobrý deň, 

zrejme ste sa chceli opýtať na daň z príjmu pri predaji zdedeného majetku.

V tomto prípade platí, že príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa, pričom poručiteľom je Vaša matka a nehnuteľnosť vlastnila 50 rokov.

Keďže vo Vašom prípade je príjem z predaja oslobodený od dane, nebudete platiť ani odvody na zdravotné poistenie.

Váš trvalý pobyt nie je rozhodujúci.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Predaj nehnutelnosti a daň (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, mamka mi darovala starý dom s pozemkom, ktorý zdedila po svojej mame pred 20 rokmi, mne darovala v roku 2018, tento dom s pozemkom by som chcela predať, potrebujem znalecký posudok pri predaji ? Akú daň mám platiť ?

Odpoveď: Predaj nehnutelnosti a daň

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.05.2019)

Dobrý deň, 
vo Vami uvedenom prípade vzhľadom na okolnosť, že od nadobudnutia nehnuteľnosti darom neprešlo viac ako 5 rokov, budete musieť podať daňové priznanie.
Ako výdavok pre pri predaji nehnuteľnosti si uplatnite cenu nehnuteľnosti v čase darovania Vám podľa znaleckého posudku.
Podľa zákona o katastri nehnuteľností nie je povinnou prílohou návrhu na vklad znalecký posudok. 


Znalecký posudok však napriek tomu odporúčame nechať vypracovať vzhľadom na okolnosť, že v popise o stav nehnuteľnosti sa tak vyhnete nezrovnalostiam a prípadným sporom o zníženie ceny, zodpovednosti za vady a podobne. Znalecký posudok slúži nielen pre Vaše potreby ako predávajúcej, ale aj pre kupujúceho a jeho prípadné ďalšie disponovanie s nehnuteľnosťou  /darovanie predaj/. 

Rovnako kupujúci môže vyžadovať znalecký posudok.
Cena za znal.posudok je Vašim výdavkom pri podanom daňovom priznaní, rovnako aj správny poplatok za návrh na vklad do katastra nehnuteľností.


Daň : Rozdiel medzi cenou v čase darovania Vám a príjmom z predaja predmetnej nehnuteľnosti, vrátane poplatkov za znal. posudok, zaplatený poplatok za návrh na vklad, bude predmetom dane z príjmu 19 % plus odvody na zdrav. poistenie 14 %.
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Predaj nehnutelnosti a daň (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcem sa opýtať či musí predávajúci platiť daň z predaja svojho podielu v nehnuteľnosti, ktorý získal dedením a od posledného dedičského konania ubehlo už viac ako 9 rokov. Ďakujem

Odpoveď: Predaj nehnutelnosti a daň

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.11.2015)

Dobrý deň, daň z príjmu nemusíte platiť, pretože ste nehnuteľnosť vlastnili viac ako 5 rokov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk