Máte
otázku?

Možno napadnúť rozhodnutie o dedičstve?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Možno napadnúť rozhodnutie o dedičstve?

Po smrti rodicov zostalo vsetko dedicstvo bratovi s tym, ze mi dve so sestrou mozme kedykolvek prist do rodicovskeho domu a uzivat takisto zahradu. Vsetko bolo na ustnej dohode. Lenze teraz mame obavy, pretoze brat si nastahoval priatelku a ta sa tam sprava ako doma. Nie sme tam vitane. Chcela by som radu, ci mozno napadnut to rozhodnutie a zabranit bratovi aby previedol dom na tretiu osobu. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Možno napadnúť rozhodnutie o dedičstve?

Dobrý deň, predpokladám, že dedičské konanie bolo vedené na notárskom úrade pod dohľadom povereného notára. Vzhľadom na skutočnosť, že ste sa so súrodencami dohodli na určitom spôsobe vyporiadania dedičstva, zrušenie osvedčenia o dedičstve už nie je možné. Ako účastník konania o dedičstve ste mali právo do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve a domáhať sa prípadne iného spôsobu rozhodnutia. Ak ste žiadosť nepodali, osvedčenie o dedičstve nadobudlo účinky právoplatného uznesenia o dedičstve. Keďže sa Váš brat na jeho základe stal výlučným vlastníkom rodičovského domu bez akýchkoľvek obmedzení, je oprávnený s predmetom svojho vlastníctva ľubovoľne disponovať, a to aj prevodom na tretiu osobu.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Možno napadnúť rozhodnutie o dedičstve?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku