Možno napadnúť rozhodnutie o dedičstve?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Možno napadnúť rozhodnutie o dedičstve?

Po smrti rodičov zdedil všetko dedičstvo môj brat. S tým bolo spojené dojednanie, že ja a moja sestra máme právo kedykoľvek prísť do rodičovského domu a využívať taktiež záhradu. Všetko sa odvíjalo na základe ústnej dohody. Momentálne sa však obávame, nakoľko môj brat si k nám presťahoval priateľku a tá sa tam správa ako doma. Cítime sa tam nevítaní. Rada by som sa opýtala, či existuje možnosť napadnúť toto rozhodnutie a zabrániť môjmu bratovi v prevode domu na tretiu osobu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Možno napadnúť rozhodnutie o dedičstve?

Dobrý deň, predpokladám, že dedičské konanie bolo vedené na notárskom úrade pod dohľadom povereného notára. Vzhľadom na skutočnosť, že ste sa so súrodencami dohodli na určitom spôsobe vyporiadania dedičstva, zrušenie osvedčenia o dedičstve už nie je možné. Ako účastník konania o dedičstve ste mali právo do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve a domáhať sa prípadne iného spôsobu rozhodnutia. Ak ste žiadosť nepodali, osvedčenie o dedičstve nadobudlo účinky právoplatného uznesenia o dedičstve. Keďže sa Váš brat na jeho základe stal výlučným vlastníkom rodičovského domu bez akýchkoľvek obmedzení, je oprávnený s predmetom svojho vlastníctva ľubovoľne disponovať, a to aj prevodom na tretiu osobu.