Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi?

Dobrý deň, mám otázku. Minulý rok som sa po druhýkrát vydala a z zosnulého otca mám zdedenú tretinu rodičovského domu. Zaujímalo by ma, či majú deti môjho manžela z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý som získala dedičstvom po otcovi. Súčasne sa pýtam, či majú tieto deti nejaký nárok na dedičstvo z toho, čo si v tomto manželstve nadobudneme. Rovnako by som sa rada informovala, čo musím urobiť, aby mi jeho deti nemohli siahnuť na to, čo moji rodičia nadobudli pre nás. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi?

Dobrý deň

podľa zákona je možné dediť zo zákona alebo zo závetu. Pokiaľ by sa dedilo podľa zákona, nárok na dedičstvo má Váš manžel a syn podľa § 473 ods. 1, 2 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. 2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.” Ďalšia možnosť je, že spíšete závet, ktorý musí mať svoje náležitosti podľa § 476 a nasl. Občianskeho zákonníka.