'

Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banskobystrický
Odpovedá: advokát Zvolen
Odpovedané dňa: 18. 3. 2016

Otázka: Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi?

Dobrý deň, mám otázku. Minulý rok som sa druhýkrat vydala, po zosnulom otcovi mám zdedenú tretinu rodičovského domu. Zaujíma ma teraz to, že manžel má z prvého manželstva tri deti, ja mám z predchádzajúceho jedného, syna spoločné deti nemáme, už sa to vekovo k nám nehodí. Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi? Zároveň či majú nejaký nárok na dedičstvo z toho, čo si v tomto manželstve nadobudneme? A čo musím urobiť, aby jeho deti nesiahli na to, čo nadobudli moji rodičia pre nás. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Majú jeho deti z prvého manželstva nárok na môj podiel, ktorý mám po otcovi?

Dobrý deň 

podľa zákona je možné dediť zo zákona alebo zo závetu. Pokiaľ by sa dedilo podľa zákona, nárok na dedičstvo má Váš manžel a syn podľa § 473 ods. 1, 2 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. 2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.” Ďalšia možnosť je, že spíšete závet, ktorý musí mať svoje náležitosti podľa § 476 a nasl. Občianskeho zákonníka.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk