POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia týkajúce sa spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom strýkovi (brat dvojča mojej nebohej mamy), ktorý pred nedávnom zomrel a nezanechal žiaden závet. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom a tiež ďalšie pozemky. Dedičmi sú: 1. brat zosnulého – platne odmietol dedičstvo – má 3 deti, 2. nebohá dcéra zosnulého – má 2 deti, 3. nebohá dcéra zosnulého - má 3 deti, 4. nebohá sestra zosnulého – má 4 deti. Dohodli sme sa na predaji nehnuteľností a pozemkov a následnom finančnom rozdelení výnosu. Akým spôsobom sa majetok rozdelí? Mám právo ako dedič zverejniť nehnuteľnosť na predaj prostredníctvom realitnej spoločnosti alebo sám prostredníctvom inzercie?

Odpoveď: Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že Váš strýko nezanechal závet, dediť budú dedičia zo zákona. V zmysle § 473 Občianskeho zákonníka, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. Vo svojom príspevku uvádzate, že Váš strýko mal dve dcéry, ktoré sú nebohé. Na základe citovaného ustanovenia, tak ako dedičia v prvej skupine pripadajú len deti nebohých dcier poručiteľa, teda vnuci Vášho strýka, a to každý z nich rovnakým dielom. Dedičia sa môžu akokoľvek dohodnúť na vysporiadaní dedičstva. Môžu Vás teda aj požiadať a splnomocniť, aby ste sprostredkovali predaj nehnuteľností a výťažok z neho dohodnutým spôsobom rozdelili. 

Trápi vás "Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi? (Dedičské právo)

Dobrý deň, po mnohých rokoch som zistil, že môj strýko vlastnil niekoľko pozemkov spoločne s mojou matkou. Pozostalosť po matke som už vysporiadal tento rok. Neviem však, ako postupovať v prípade strýka, ktorý nemal žiadne deti, ktoré by mohli dediť. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako to vybaviť a kto ešte môže dediť po strýkovi? Mám ešte dvoch súrodencov. Ďakujem za odpoveď. Ján

Odpoveď: Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?

(odpoveď odoslaná: 19.04.2022)

Dobrý deň,
vo vašom prípade je potrebné podať návrh na dodatočné konanie o dedičstve v zmysle ust. § 211 Civil. mimosporového poriadku :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Návrh na dodatočné konanie o dedičstve po strýkovi /predpokladáme, že ide o brata vašej matky/ treba podať na súd, na ktorom bolo pôvodné dedičské konanie skončené. Pokiaľ strýko nemal manželku, ani deti, a jeho rodičia tiež už nežijú, do úvah prichádza dedenie v zmysle ust. § 475 Obč. zákonníka :

"(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. "
 
Ak by ste teda mali dediť podiel na pozemkoch po vašej mame spolu s vašimi súrodencami, potom by bolo najlepšie, aby vaši súrodenci sa vzdali svojho podielu na dedičstve vo váš prospech a to s povinnosťou výplaty z vašej strany alebo bez povinnosti výplaty, čo znamená, že im budete musieť vyplatiť ich podiel v peniazoch, prípadne bez povinnosti úhrady podielu na dedičstve, všetko je na vašej dohode so súrodencami.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.