Konkurz a povolenie oddĺženia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Konkurz a povolenie oddĺženia

Dobrý deň. Žiadosť o povolenie oddĺženia po ukončení konkurzu alebo osobného bankrotu podávam k číslu konania, ktorým bol konkurz vyhlásený, alebo samostatne. Rozhoduje o oddĺžení sudca, ktorý rozhodoval o vyhlásení bankrotu alebo konkurzu, alebo je to iný sudca? Ďakujem.

Odpoveď: Konkurz a povolenie oddĺženia

Dobrý deň

podľa § 167 ods. 1 zák. č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii: “Návrh na oddlženie je oprávnený podať dlžník, ktorý je fyzickou osobou, spolu s návrhom na vyhlásenie konkurzu, prípadne počas konkurzného konania až do zrušenia konkurzu. Návrh na povolenie oddlženia okrem všeobecných náležitostí návrhu musí obsahovať aj odôvodnenie, ktoré vyjadruje poctivý zámer dlžníka vynaložiť primerané úsilie na uspokojenie svojich veriteľov.”

Návrh musí byť podaný najneskôr do právoplatnosti uznesenia, ktorým súd rozhodol o zrušení konkurzu a musí obsahovať všeobecné náležitosti. Ďalšou podmienkou je, že dlžník počas konkurzu plnil všetky zákonom vyžadované povinnosti a že poskytoval súdu a správcovi súčinnosť, ktorú od neho bolo možné spravodlivo požadovať.