Koncesionárske poplatky a ZŤP

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Koncesionárske poplatky a ZŤP

Dobrý deň, môj manžel je zdravotne ťažko postihnutý (ZŤP) a od roku 2007 neplatil koncesionárske poplatky. O zmene v oblasti koncesií sme, bohužiaľ, nevedeli a len náhodou sme sa nedávno dozvedeli o zákone č. 340/2012. Rádi by sme vedeli, ako máme v tejto situácii postupovať. Budeme musieť vyrovnať zaostalé koncesionárske poplatky? Manžel bol a stále je zdravotne ťažko postihnutý, jeho zdravotný stav sa bohužiaľ nezmenil. Vopred Vám ďakujem za Vašu pomoc. S pozdravom.

Odpoveď: Koncesionárske poplatky a ZŤP

Dobrý deň,

aj Vami uvádzaný zákon obsahuje oslobodenie od platenia, konkrétne v § 5 ods. 1 Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ podľa § 3 písm. a), ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a vznik tejto skutočnosti oznámi a zároveň preukáže vyberateľovi úhrady podľa § 9 ods. 6 písm. b).

Bolo by však vhodné zaslať vyberateľovi úhrady doklad o ZŤP, prípadne spolu s nejakou aktuálnou lekárskou správou o nezmenenom zdravotnom stave.