POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Bezplatná právna pomoc pred Ústavným súdom SR

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Bezplatná právna pomoc pred Ústavným súdom SR

Dobrý deň. Chcela by som získať bezplatnú právnu pomoc pred Ústavným súdom. Na koho sa môže občan v hmotnej núdzi ešte obrátiť so žiadosťou o bezplatné právne zastúpenie v konaní pred Ústavným súdom, keď ho Centrum právnej pomoci nemôže zastupovať? Dôvodom je totižto, že dlhodobá exekúcia jeho dôchodku sa nezapočítava do jeho sociálnych pomerov. Pritom Ústavný súd ma vyzýva, aby som do 10 dní doplnila sťažnosť o udelenie splnomocnenia pre konkrétneho advokáta v konaní pred Ústavným súdom. Budete mi schopní pomôcť?

Odpoveď: Bezplatná právna pomoc pred Ústavným súdom SR

Dobrý deň.

V konaní pred Ústavným súdom SR Vás môže zastupovať len advokát.

Bezplatne zastupujeme pred Ústavným súdom SR po predchádzajúcej dohode, ak ide o zastupovanie pre prieťahy v konaní.

Zákon stanovuje povinné zastupovanie v konaní pred Ústavným súdom. Dôvodom je aj to, aby sa na Ústavný súd neobracali ľudia sami a potom by bol Ústavný súd zahltený prípadmi.

Ústavná sťažnosť musí byť kvalifikovane odôvodnená.

V prípade, ak ide o trestné konanie môžete sa so žiadosťou o ustanovenie advokáta obrátiť priamo na Ústavný súd a on po posúdení Vašich majetkovým pomerov a iných skutočností rozhodne o ustanovení advokáta.

Advokát inak nemá povinnosť poskytovať právne služby bezplatne.