Môžem si zmeniť priezvisko ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Môžem si zmeniť priezvisko ?

Dobrý deň, môžem si zmeniť priezvisko, ak môj otec mal priezvisko po svojej matke, teda pred svadbou? Chcel by som prijať priezvisko po otcovom otcovi, čiže po svojom starom otcovi. Ďakujem.

Odpoveď: Môžem si zmeniť priezvisko ?

Dobrý deň, z otázky predpokaldáme, že ste dosiahli plnoletosť. Právne je možná zmena priezviska vo vašom prípade na základe vami podanej žiadosti na príslušný okresný úrad v mieste trvalého bydliska v súlade s ust. § 9 zákona o mene a priezvisku. Žiadosť musíte riadne zdôvodniť, keďže vami uvedené dôvody sú skôr založené na rodinných vzťahoch.

Citujeme ust. § 6 ods. 1 Zákona o mene a priezvisku :

" Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa."

Správny poplatok je v tomto prípade 140 €.