Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Aká je lehota na podanie dupliky voči replike?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Bratislava

Otázka: Aká je lehota na podanie dupliky voči replike?

Dobrý deň, chcel by som sa iba opýtať, aká je lehota na podanie dupliky voči replike, ktorá bola podaná voči odvolaniu žalovaného podľa Občianskeho súdneho poriadku? Ďakujem.

Odpoveď: Aká je lehota na podanie dupliky voči replike?

Dobrý deň, povinnosť vyjadriť sa k odvolaniu účastníka konania upravuje ustanovenie § 209a Občiansko-súdneho poriadku (OSP). V ods. 1 predmetného ustanovenia je uvedené, že ak odvolanie smeruje proti rozhodnutiu vo veci samej, súd zašle odvolanie všetkým ostatným účastníkom konania spolu s výzvou na vyjadrenie. Lehotu na vyjadrenie sa k odvolaniu zákon neupravuje. Lehotu určuje priamo súd (ide o tzv. sudcovskú lehotu), ktorá je zvyčajne 10 až 20 dní. Následne súd doručené vyjadrenie (nie je povinnosťou účastníkov konania sa k odvolaniu vyjadrovať) k odvolaniu doručí súd odvolávateľovi. Odvolávateľovi však súd toto vyjadrenia zasiela vo väčšine prípadov iba na vedomie, tzn. bez výzvy na vyjadrenie. Ak Vám bolo doručené vyjadrenie k odvolaniu protistrany na vedomie, nemusíte sa k nemu vyjadrovať, ale môžete. Je Vašim právom vyjadriť sa ku všetkému čo sa týka samotného súdneho konania. Na toto vyjadrenie (dupliku), však nie je zákonom ani súdom určená žiadna lehota. Ak sa však k vyjadreniu k odvolaniu chcete vyjadriť, odporúčam Vám to urobiť čo najskôr, aby Vaše vyjadrenie (duplika) bolo doručené súdu skôr, než zašle spisový materiál odvolaciemu súdu.