Považuje sa zranenie v dôsledku napadnutia za pracovný úraz?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Považuje sa zranenie v dôsledku napadnutia za pracovný úraz?

Minulý týždeň došlo k tomu, že štatutár a výkonný riaditeľ zaútočil na zamestnankyňu počas pracovnej doby v priestoroch zamestnávateľa. Zamestnankyňa nato privolala políciu, ktorá prípad prešetruje, a ona sama bola následne ošetrená lekárom. Odstúpilo štyri dni, avšak zamestnankyňa nepodala oficiálnu hlášku o pracovnom úraze "bezpečákovi". Aktuálne je pracovne neschopná a zamestnávateľovi priniesla PN, v ktorej je uvedené, že sa nejedná o pracovný úraz, ale úraz zavinený inou osobou. Chcel by som sa spýtať, či sa jedná o pracovný úraz, a ako postupovať z hľadiska zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci? Ďakujem za čo najskoršiu odpoveď.

Odpoveď: Považuje sa zranenie v dôsledku napadnutia za pracovný úraz?

Dobrý deň, podľa § 195 ods. 2 Zákonníka práce, pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. V zmysle uvedeného, sa preto za pracovný úraz považuje aj zranenie zamestnanca pri plnení pracovných úloh napríklad tým spôsobom, že ho napadne iný zamestnanec alebo iná osoba, ktorá pracuje u zamestnávateľa. Vzhľadom na objektívnu zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz zamestnanca, je rozhodujúce, že mu škoda vznikla pri plnení pracovných úloh a nie to, kto je pôvodcom škody. Podľa môjho názoru je preto úraz zamestnanca, ktorý popisujete vo svojom príspevku, pracovným úrazom. V zmysle § 17 zákona č. 124/2006 Z.z., zamestnanec je povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik pracovného úrazu, ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav. Rovnakú povinnosť má aj zamestnanec alebo fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedenej udalosti.