Umiestnenie štátneho znaku na budove

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Umiestnenie štátneho znaku na budove

Ďakujem za predchádzajúcu pomoc ohľadom prevodu a prechodu nehnuteľnosti. Ak smiem, prosím, opíšte mi formuláciu "umiestnenia znaku - vpravo od". Čo rozumieme pod pojmom "čelný pohľad"? Niekto ho možno považuje za pohľad napríklad na budovu z vonka, teda ako na ňu pozerám a vidím ju. Niekto iný zase za čelný pohľad považuje ten pohľad, keď stojím pred budovou, chrbtom k nej a pozerám dopredu. Ak mi môžete ešte poradiť ohľadom tohto, budem vám veľmi vďačná. Nemám účet na Gmail, ale budem sa snažiť pridať hodnotenie.

Odpoveď: Umiestnenie štátneho znaku na budove

Dobrý večer,

neobdržali sme síce upresnenie otázky, ale usudzujeme, že sa pýtate na umiestnenie štátneho znaku na budove. Tu platí ust. § 4 zák. č. 63/1993 Zb. z.  o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní nasledovne :

"Štátny znak na budovách

(1) Štátny znak sa používa na vonkajšie označenie budov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a ustanovizní uvedených v § 3 ods. 1 s výnimkou ustanovizní uvedených v písmene m) takto:

a) ak má v budove sídlo viac štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy alebo ustanovizní oprávnených používať štátny znak, označuje sa budova len jeho jedným vyobrazením,

b) ak štátny orgán, orgán územnej samosprávy alebo ustanovizeň, ktoré používajú štátny znak, sídlia vo viacerých budovách, označuje sa ním spravidla hlavná budova,

c) štátny znak sa umiestňuje nad tabuľou, na ktorej je uvedený názov štátneho orgánu, orgánu územnej samosprávy alebo ustanovizne oprávnenej ho používať; v odôvodnených prípadoch možno štátny znak vyobraziť na tabuli spolu s názvom štátneho orgánu, orgánu územnej samosprávy alebo ustanovizne,

d) štátny znak sa umiestňuje v strede nad priečelím budovy, nad hlavným vchodom alebo na pravej strane hlavného vchodu z čelného pohľadu,

e) pri súčasnom použití štátneho znaku a iného znaku sa štátny znak umiestňuje z čelného pohľadu vľavo od iného znaku."

T.j. : čelný pohľad je pohľad keď sa postavíte pred budovu a to čelom k budove, keď na budovu vidíte pred sebou.

Pokiaľ by ste mali pochybnosti o umiestnení štátneho znaku resp. vlajky na budove vo Vašom prípade, odporúčame pre názornosť pozrieť vo vyhľadávači obrázky budov štátnych orgánov, prípadne obrátiť sa priamo na Min. vnútra SR.

Prípadne napíšte doplňujúcu otázku.

Príklad : Budova Mestského úradu v Prešove