Stret so zverou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Trenčín

Otázka: Stret so zverou

Mám poistené vozidlo - PZP, vrátane poistky na strety so zverou, v poisťovni AXA. Nedávno som mala nehodu, pri ktorej som zrazila srnku, ktorá poškodila moje vozidlo. Ako to vyžaduje väčšina poisťovní, privolala som políciu. Na základe dohody s poisťovňou som auto nechala obhliadnuť a opraviť v ich určenom servise. Poistné plnenie mi však nebolo uznané, pretože sa na vozidle nenašli stopy po strete so zverou. Keďže sme autom ešte niekoľko dní jazdili, tieto stopy neboli na fotografiách zo servisu zrejmé. Aj napriek mojim odvolaniam sa situácia nezmenila. Poisťovňa mi odmietla poistné plnenie až v momente, keď im prišiel účet zo servisu. Neviem, ako by som mala postupovať ďalej. Budem veľmi vďačná za akúkoľvek radu. Ďakujem.

Odpoveď: Stret so zverou

Dobrý deň, stret so zverou nie je hradený z PZP, jedná sa teda o zmluvne dohodnuté poistenie, resp. pripoistenie, ktoré sa bude riadiť zmluvou a zmluvnými podmienkami, preto je potrebné si pozrieť či ste splnili všetky podmienky na likvidovanie škodovej udalosti.  Pokiaľ je zo strany poisťovne dôvodom na zamietnutie likvidácie škodovej udalosti skutočnosť, že z fotodokumentácie nie sú zrejmé stopy po strete so zverou, je potrebné zistiť v poisťovni akú fotodokumentáciu vyhodnocovala. Doporučujeme sa prioritne orientovať na skutočnosť, že bola privolaná polícia, ktorej spis by bolo dobré pripojiť k likvidačnému spisu poisťovne, ak doteraz nebol. Neuvádzate vo Vašom dotaze či bola prítomná aj lesná stráž, ak bola je možné použiť aj jej záznamy. Máte možnosť osobne nahliadnuť do likvidačného spisu, ak vyčerpáte všetky možnosti v komunikácii s poisťovňou, ktorá bude naďalej odmietať poskytnutie plnenia, je nutné sa obrátiť so svojim neuspokojeným nárokom so žalobou na príslušný súd.