Krádež osobných údajov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Krádež osobných údajov

Dobrý deň! Z firemného archívu niekto ukradol alebo prekopíroval moju výplatnú pásu s rodným číslom. Táto osoba ju následne poslala e-mailom zástupcovi šéfa. Čo môžem urobiť?

Odpoveď: Krádež osobných údajov

Dobrý deň

môžte podať trestné oznámenie podľa § 374 ods. 1 zák. č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon podľa ktorého “kto neoprávnene poskytne, sprístupní alebo zverejní a) osobné údaje o inom zhromaždené v súvislosti s výkonom verejnej moci alebo uplatňovaním ústavných práv osoby, alebo b) osobné údaje o inom získané v súvislosti s výkonom svojho povolania, zamestnania alebo funkcie, a tým poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok”, teda mohlo by ísť o trestný čin - neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi.