Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

Som slobodná matka, žijúca s otcom našich detí. Nežijeme ako partnerský pár. Deti nosia otcovo priezvisko. Sú to tríročné a dvojročné dieťa. Plánujeme sa rozísť. Je možné, že deti dostanem ja, aj keď nenesú moje meno? Ďakujem.

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky

Dobrý deň, ak máte s partnerom spoločné deti, tak po rozchode môžete na súde podať návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom (alebo sa o úprave práv a povinností dohodnúť a dať dohodu schváliť súdu). Súd v tomto konaní rozhoduje o komplexnej úprave výkonu rodičovských práv a povinností (osobná starostlivosť, výživné, styk...). Súd pri rozhodovaní o zverení do osobnej starostlivosti neberie do úvahy skutočnosť, čie priezvisko majú deti. Priezvisko maloletých detí nie je podkladom pre rozhodnutie o zverení do osobnej starostlivosti. Súd pri rozhodovaní berie do úvahy v prvom rade záujem maloletých detí. Rovnako súd prihliadne na to, kto sa o maloleté deti staral doteraz, akým spôsobom, ktorý z rodičov má vhodné podmienky na poskytnutie potrebnej starostlivosti... Tzn. že máte možnosť získať deti do svojej osobnej starostlivosti, aj keď nemajú Vaše priezvisko.