Zapretie otcovstva po plnoletosti dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zapretie otcovstva po plnoletosti dieťaťa

Dobrý deň, chcel by som sa, prosím Vás, opýtať, či je možné zaprieť otcovstvo otcom pomocou DNA testov, ak je dieťa už plnoleté? DNA testy vyšli s negatívnou zhodou a otcovstvo bolo podpísané po narodení dieťaťa na matrike. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Zapretie otcovstva po plnoletosti dieťaťa

Dobrý deň, ak pod podpísaním otcovstva máte na mysli súhlasné vyhlásenie rodičov pred matrikou, tak je možné (bolo možné) otcovstvo zaprieť do troch rokov odo dňa vykonania súhlasného vyhlásenia rodičov. Po uplynutí tejto lehoty nemôžete na súde podať návrh na zapretie otcovstva, nakoľko Vám lehota na zapretie už uplynula. Ak by ste ho aj podali, súd by Váš návrh na zapretie otcovstva zamietol. O zapretie otcovstva po uplynutí lehoty však môže požiadať Vaše dieťa. I on musí v tomto prípade podať na súd návrh. V prvom konaní by súd rozhodoval, či vôbec pripustení konanie o zapretí otcovstva po uplynutí tak dlhej lehoty. Ak by súd usúdil, že zapretie otcovstva by bolo v záujme dieťaťa, súd návrhu vyhovie. Po vyhovení návrhu bude môcť dieťa podať na súde návrh na zapretie otcovstva. Ak však súd jeho prvému návrhu nevyhovie, nebude môcť na súde už ani on podať návrh na zapretie otcovstva.