Ako zapísať otca do rodného listu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Ako zapísať otca do rodného listu?

Dobrý deň, je možné do rodného listu dodatočne zapísať meno otca, keďže pri narodení nášho synčeka sme to s partnerom nestihli? Potrebujeme sa obrátiť na súd, alebo postačuje na matrike nejaké čestné vyhlásenie? Ak je nutné ísť na súd, aké sú poplatky? Ďakujem.

Odpoveď: Ako zapísať otca do rodného listu?

Dobrý deň, podľa § 90 a 91 zákona o rodine, ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov. Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom. Otcovstvo teda možno určiť pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku, v ktorej je dieťa zapísané. Následne matričný úrad zapíše do knihy narodení ako otca muža, ktorý s matkou súhlasne vyhlásil, že je otcom dieťaťa.