Záloha na auto, nehoda

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Záloha na auto, nehoda

Mama si vybavovala nové auto na lízing a už zaplatila nevratnú zálohu 2000 € podľa zmluvy. Ešte predtým, ako si prevzala auto a odovzdala všetky potrebné doklady (niečo z práce a pod.), stala sa jej nehoda - bola zrazaná autom zatiaľčo bola na bicykli a zlomila si nohu, ktorú bolo nutné operovať. Má 60 rokov a existuje možnosť, že príde aj o prácu (a tým aj o schopnosť splácať lízing). Chceme v tomto štádiu zastaviť a zrušiť zmluvu, pretože sa jej situácia podstatne zmenila. Firma (Renault) však odmieta vrátiť mame zálohu, tvrdia, že na tom mali náklady a že minimálne 1000 € jej určite nevrátia. Chcem podotknúť, že auto nebolo vyrobené na objednávku, ale už bolo hotové v predajni, keď sa mama začala oň zaujímať. Môžete mi prosím poradiť, ako by sme mali postupovať, aby sa zmluva zrušila a záloha bola vrátená mame? Tieto peniaze bude potrebovať.

Odpoveď: Záloha na auto, nehoda

Dobrý deň, od každej zmluvy je možné odstúpiť v prípadoch ustanovených v zákone a v prípadoch ustanovených konkrétnou zmluvou. Odporúčam Vám podrobne si pozrieť celé znenie Vašej zmluvy, resp. obchodných podmienok, na ktoré zmluva odkazuje. Predpokladám, že by v zmluve malo byť ustanovenie, ktoré upravuje možnosť odstúpenia od zmluvy v prípade nečakaných udalostí (napr. nehoda, strata schopnosti viesť motorové vozidlo...). V takom prípade by ste mohli od zmluvy odstúpiť. Môj predpoklad o existencii takéhoto ustanovenia vyplýva práve z toho, že Vám v Renaulte povedali, že by Vám aj vrátili, ale najviac 1.000,- €. V prípade, že sa také podobné ustanovenie bude v zmluve nachádzať je možné od zmluvy odstúpiť. Pri odstúpení od zmluvy dochádza k zrušeniu zmluvy od počiatku a zmluvné strany sú si povinné vrátiť všetko čo plnili na základe tejto zmluvy. Tzn. Renault Vám bude musieť vyplatiť uhradenú zálohu. Rovnako je potrebné vedieť, že výkon práva (odstúpenie od zmluvy) nie je možné sankcionovať, a preto Vám musia vrátiť celú zálohu a nemôžu si časť tejto zálohy ponechať ako zmluvné pokutu. To neprichádza do úvahy ani z dôvodu, že Vaša mama v tomto prípade vystupuje ako spotrebiteľ a nie ako podnikateľ.