POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zahladenie trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Zahladenie trestu

Prosím Vás, 10. 11. 2016 som bol odsúdený na 3 mesiace podmienečne na dobu jedného roka, za prečin ohrozovania pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 ods. 2 Trestného zákona. Chcel by som sa spýtať, kedy a ako môžem požiadať o zahladenie trestu v RT, resp. či dôjde k automatickému zahladeniu trestu po ukončení podmienky? Ďakujem.

Odpoveď: Zahladenie trestu

Dobrý deň

podľa § 92 zák. č. 300/2005 Trestný zákon:

“1) Súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej

a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov,

b) päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,

c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

2) Ak ide o odsúdenie na tresty uvedené v § 32 písm. b) až l), k zahladeniu dochádza ich vykonaním.

3) Ak odsúdený preukázal po výkone alebo odpustení trestu alebo premlčaní jeho výkonu svojím vzorným správaním, že sa napravil, môže súd zahladiť odsúdenie na žiadosť odsúdeného i pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1.

4) Doba uvedená v odseku 1 sa v prípade, že sa u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený, spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu.

Akbol trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky, spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného.

5) Odsúdenie sa zahladzuje, ak to nariadi prezident Slovenskej republiky na základe svojho práva zahládzať odsúdenie formou milosti alebo amnestie.” Po uplynutí doby je potrebné podať žiadosť na príslušný súd. Súd nemá lehotu na rozhodnutie. Pokiaľ Vám bude zahladené odsúdenie, toto nebude vo výpise, avšak v odpise z registra trestov áno.