Ako požiadať o vodičský preukaz?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako požiadať o vodičský preukaz?

Dobrý deň. Môjmu známemu bol trestným rozkazom uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá na dobu 24 mesiacov. Polícia mu vodičský preukaz nezadržala ešte pred tým, ako sa rozsudok stal právoplatným, on ho sám odovzdal na dopravný inšpektorát po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku. Po uplynutí polovice trestu požiadal známy súd o upustenie zvyšku trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá, v čom mu súd vyhovel a zároveň určil primeranú skúšobnú dobu. Moja otázka znie: Ako sa môj známy teraz môže dostať opäť k vodičskému preukazu, ktorý mu nebol síce zadržaný, ale bol mu súdom uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá. Má podať žiadosť na políciu a ísť na preškúšanie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako požiadať o vodičský preukaz?

Dobrý deň, po nadobudnutí právoplatnosti súdneho rozhodnutia, ktorým bol Vášmu známemu podmienečne odpustený zvyšok trestu zákazu činnosti viesť motorové vozidlá, požiadajte súd o vyznačenie doložky právoplatnosti na predmetnom rozhodnutí, ktorým sa preukážete policajnému orgánu so žiadosťou o vrátenie vodičského preukazu. V zmysle zákona č. 8/2009 Z.z. môže policajný orgán pred vrátením vodičského preukazu požadovať od Vášho známeho splnenie určitých povinnosti v závislosti od konkrétnych okolností skutku, za ktorý bol trest uložený a ktoré budu podmieňovať opätovné nadobudnutie vodičského oprávnenia.