Vysporiadanie spoločného bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Vysporiadanie spoločného bytu

Pred tromi mesiacmi sme sa rozviedli a teraz riešime BSM. Byt som kúpila ako člen bytového družstva pred manželstvom. Počas manželstva som byt odkupovala, takže na liste vlastníctva je uvedený aj môj bývalý manžel. Do bytu sme spoločne investovali približne 10 000 eur. Ako sa bude byt v rámci rozvodu vysporiadavať?

Odpoveď: Vysporiadanie spoločného bytu

Dobrý deň, pokiaľ ide o vysporiadanie spoločného bytu uvádzame nasledovné: bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len "BSM") je upravené v § 143 a nasl. Občianskeho zákonníka v platnom znení (ďalej len "OZ"). Jednou zo základných podmienok vzniku BSM je to, aby predmet vlastníctva nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva (vynímajúc dary, dedičstvo, ale aj predmety získané z výlučných prostriedkov jedného z manželov za trvania manželstva a pod.). Pokiaľ je predmetom vlastníctva byt, ako vec na ktorú sa vzťahuje právny režim nehnuteľností, potom bude z hľadiska posúdenia, či byt patrí do BSM alebo nie významný dátum povolenia vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností (tzn. či bol vklad vykonaný pred uzavretím manželstva alebo až po ňom). Ak ste byt nadobudli do výlučného vlastníctva počas manželstva, tento bude patriť do BSM. Ak ste nadobudli práva k družstevnému bytu pred uzatvorením manželstva, budete mať právo započítať si hodnotu družstevného podielu v čase, keď ste byt odkupovali do osobného vlastníctva spolu s manželom.

Pokiaľ budete BSM vyporiadavať dohodou, potom je len na Vás, ako sa s manželom na vyporiadaní dohodnete a do akej miery zohľadníte investície do bytu. Dôležité je, či boli investície zo spoločných peňazí alebo len z výlučných prostriedkov jedného z manželov. Ak k uzavretiu dohody o vyporiadaní BSM nedôjde, môžete sa obrátiť s návrhom na súd. V prípade súdneho konania o vyporiadanie BSM je nutné uviesť, že tieto konania sú zvyčajne pomerne zdĺhavé a náročné na dokazovanie. Poslednou alternatívou je vyporiadanie na základe nevyvrátiteľnej právnej domnienky obsiahnutej v § 149 ods. 4, ktorá sa však uplatní iba v prípade, že ani po uplynutí 3 rokov od zániku BSM toto nebolo vyporiadané dohodou a ani nebol v tejto lehote podaný návrh na vyporiadanie na súd.

Na základe stručného opisu vo Vašej otázke sa nedá jednoznačne povedať ako bude Vaše BSM vyporiadané. Pri vyporiadaní však platia všeobecné zásady obsiahnuté v § 150 OZ, podľa ktorého:

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba brať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.