Vysporiadanie manželov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Vysporiadanie manželov

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Som rozvedená, manžela som opustila pred dvoma rokmi. Máme spolu tri deti vo veku 13, 16 a 19 rokov, ktoré mi boli zverené do opatery. Manžela som si vzala, keď bol už rozvedený, a to pred päť rokmi. Na začiatku nášho manželstva mal hrubú stavbu chalupy a pozemok, ktorý získal od rodičov. Chalupu sme dokončili a zařídili spoločne. Momentálne je chalupa zapísaná na oboch, ale keď sa odsťahoval ku mame, ktorá býva o dve chalupy vedľa, povedal mi, že mám deti vychovať a povedal mi niečo nepriateľské. Obávam sa, že mi o pár rokov zamedzí prístup do chalupy. Žijem tu takmer 20 rokov. Má na to právo, ak budú deti dospelé? Rada by som sa tiež opýtala, či mám šancu niečo vysúdiť, ak by som odišla. Manžel odnáša a predáva náš spoločný majetok. Staršie deti chcú tu zostať, ale ja už tu nežijem. Niekoľkokrát ma napadol, volala som políciu. Jeho rodina, ktorá žije v blízkosti, má k mne hrubé pripomienky, obviňuje ma, že som ho okradla a podobne. Prosím o radu, neviem, ako ďalej postupovať. Nechcem prísť o dcéru, ktorá sa na rozdiel od synov ešte nedala podplatiť od otca. Je to moje slniečko, moje všetko. Milujem aj svojich synov, ale som v ich očiach horšia, pretože nemôžem im ponúknuť toľko, ako ich otec, ktorý zdedil veľký majetok a má mesačný príjem 2000 Eur. Živím sa ako krajčírka a mám vlastnú dielňu. No bohužiaľ, moc sa mi tu nedarí. Ďakujem vopred za radu.

Odpoveď: Vysporiadanie manželov

Dobrý deň.

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Ak ste na liste vlastníctva evidovaný obidvaja ako vlastníci, táto chalupa patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a preto Vás z tejto chalupy nemôže Váš bývalý manžel vyhodiť bez toho, aby ste za to nedostali nejakú náhradu.

Upozorňujem však na to, že rozvodom zaniklo aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a je potrebné ho vyporiadať. Zákon stanovuje 3 ročnú lehotu počítanú od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode, v ktorej sa môžu bývalí manželia dohodnúť na vyporiadaní BSM. Ak sa nedohodnú tak ktorýkoľvek z nich môže v tejto lehote podať návrh na súd o vyporiadanie BSM. Ak takýto návrh v zákonom stanovenej lehote nebude na súde podaný, BSM sa vyporiadava priamo zo zákona nasledovne:

"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."

Ak by ste chceli v zákonnej lehote vyporiadať BSM alebo by ste podali návrh na súd, tak v zmysle § 105 Občianskeho zákonníka sa BSM vyporiadava nasledovne:

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Na základe vyššie uvedených skutočností budete mať vždy čo vysúdiť, ak by ste chalupu opustila. Je na Vás, či chcete vyporiadať BSM alebo nie, čím sa po uplynutí 3 rokov od rozvodu stanete polovičnou spoluvlastníčkou chalupy. Ak by Váš bývalý manžel chcel prepísať chalupu len na seba, musel by Vás z nej vyplatiť.