Vysporiadanie BSM keď nemám nič


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 24. 12. 2016

Otázka: Vysporiadanie BSM keď nemám nič

Dobry den, prosila by som o radu, nakolko si neviem rady a som na ihlach. S exmanzelom sme boli manzelia 5 rokov a sme cerstvo rozvedeni. Mame 2 deti. Po vydaji som sa nastahovala k manzelovi-dom je vo výlučnom vlastnicve jeho, ziskal ho zdedenim po rodicoch este pred uzavretim manzelstva, akurát, ze musel z domu vyplatiť brata. To sme spolocne aj urobili-kazdy mesiac sme platili-resp.na splatky pocas 5 rokov. Spolocne sme si zobrali hypoteku na prerabku domu. Ja som ako rucitel. Spolocne sme splacali dalsi manzelov uver, ktory muz zobral na vymenu okien na dom este pred sobasom. Teraz sa mi ex manzel vyhraza, ze bude odo mna ziadat pri BSM vyplatenie 1/2 uveru, ktory sme zobrali. Ja som celych 5 rokov na rodicovskej dovolenke, momentalne zo zdravotnych dovodov dietata. Do prace u mna nepripada do uvahy nakolko sa mi nema kto starat o malu. Zijem sice u rodicov, no oni maju dost zdravotných. problemov. Ja nevlastnim absolutne nic. Z domu som si zobrala iba moje veci, ktore som si priniesla z rodicovskeho domu, detske veci a veci, ktore som od rodicov dostala. Nezobrala som si nic podstatne-napr. televizor, chladnicku.... Z hypoteky sme prerabali vnutro domu, nakupili zariadenie, ktore tam ostalo, kúpili auto v hotovosti, ktoré ma on. Rok a pol tam uz nebyvam, hypoteku plati ex manzel. Doteraz odo mna nepytal ani cent za hypotéku, len sa v kuse vyhraza, ze odo mna vytiahne aj posledny cent. Deti mam zverene do starostlivosti ja, on samozrejme plati sudom urcene vyzivne. Moja otazka znie kto koho ma vyplatit a na co mame alebo nemame obaja narok. Na dom narok nemam, to viem, lebo ho zdedil a ani si nenarokujem. Kazdy mi z okolia hovori, ze mam podat navrh na vysporiadanie BSM, už ked nie kvoli sebe, tak aspon kvoli detom lebo zevraj ma musi z hypoteky vyplatit on nie ja jeho. Ja nechcem nic, len mam strach a nici ma to, lebo neviem co robit. Ak by ste mi aspon v strucnosti odpovedali, bola by som Vam velmi vdacna a mozno by sa mi aj lahsie spalo. Dakujem a prajem krasne prezitie vianovnych sviatkov. S pozdravom Ivana T.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM keď nemám nič

Dobrý deň, pokiaľ nemáte nič, tak potom Vám manžel nedokáže ani nič zobrať. Môžete však v budúcnosti mať príjem, ktorý by bol postihnuteľný.

Vaša otázka je komplexná a nie je zrejmé úplne presne, kedy napríklad vyplácal Váš manžel svojich bratov. Táto okolnosť má vplyv na to či časť nehnuteľnosti bude patriť do BSM, pretože, ak by vyplácal svojich súrodencov počas manželstva z peňazí, ktoré zarobil počas manželstva, tak podiel, ktorý vtedy odkúpil patrí do BSM. Pokiaľ si manžel počas manželstva platil svoju hypotéku, tak Vy budete mať v rámci vysporiadania BSM nárok na vyplatenie polovice sumy, ktorá bola zaplatená počas manželstva. Ak ste na hypotéke ako ručiteľ (teda nie je spoludlžník), potom manžel od Vás nemôže žiadať zaplatiť úver alebo jeho časť.

Ja by som Vám odporúčal navštíviť advokáta vo svojom okolí a poradiť sa s ním presne na čo všetko máte nárok, pretože na to, aby bola odpoveď advokáta presná je potrebné veľa informácií.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk