Výpoveď daná zamestnávateľom z dôvodu poklesu pracovnej spôsobilosti zamestnanca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Výpoveď daná zamestnávateľom z dôvodu poklesu pracovnej spôsobilosti zamestnanca

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Som zamestnaná 7 rokov vo firme na dobu neurčitú a dosiahla som 50% invaliditu. Zamestnávateľ ma núti pracovať na 120%, ale z dôvodu zdravotných problémov to nezvládam. Môže mi zamestnávateľ dať výpoveď a na aké odstupné mám nárok? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď daná zamestnávateľom z dôvodu poklesu pracovnej spôsobilosti zamestnanca

Dobrý deň,

Zákonník práce oprávňuje v § 63 ods. 1 písm. c) zamestnávateľa na to, aby dal zamestnancovi výpoveď z dôvodu, že zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

Podľa uvedeného ustanovenia § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce je teda dôvodom na uplatnenie výpovede zo strany zamestnávateľa dlhodobá strata pracovnej spôsobilosti zamestnanca. Dlhodobá nespôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu vyplýva najčastie z lekárskeho posudku.

Ak nastane u zamestnanca niektorá zo skutočností, ktoré sú výpovedným dôvodom podľa uvedeného ustanovenia § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, teda aj ak zamestnanec dlhodobo stratil pracovnú spôsobilosť, s takýmto stavom spája § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce povinnosť zamestnávateľa preradiť takéhoto zamestnanca na inú prácu (teda prácu iného druhu, prípadne to môže byť aj na inom mieste ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve). Pred týmto preradím je zamestnávateľ povinný zabezpečiť Vaše lekárske vyšetrenie, pričom úhradu za takto poskytnutú zdravotnú starostlivosť od Vás nesmie podľa § 56 Zákonníka práce požadovať.

Zákonník práce nedefinuje čo sa považuje za dlhodobú stratu spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu. Z rozhodovacej činnosti súdov však vyplýva, že za dlhodobú nespôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu treba pokladať aj stratu pracovnej spôsobilosti o viac ako 70%. Rovnako ale zamestnávateľ môže vyššie uvedený výpovedný dôvod uplatniť aj v prípade nižšej straty pracovnej spôsobilosti zamestnanca než 70%, a to vtedy, ak by zamestnanec mohol vykonávať doterajšiu prácu len za osobitne uľahčených podmienok, ktoré mu zamestnávateľ nie je schopný vytvoriť.

V prípade, ak by zamestnávateľ chcel voči Vám uplatniť tento výpovedný dôvod je to možné ak si splní svoju povinnosť ponúknuť Vám inú vhodnú prácu (za predpokladu, že zamestnávateľ takúto možnosť má).

Naviac, ak ste zdravotne postihnutou osobou, na platnosť výpovede by si zamestnávateľ pred daním výpovede musel vyžiadať predchádzajúci súhlas príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (§ 66 Zákonníka práce).

Čo sa týka druhej časti Vašej otázky, teda nárokov, ktoré by Vám pri skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa z vyššie popísaného výpovedného dôvodu patrili, možno konštatovať, že podľa § 76 Zákonníka práce by ste mali nárok na odstupné. Úprava odstupného obsiahnutá v Zákonníku práce sa ale použije len v prípade, ak nemáte v pracovnej zmluve dohodnuté pre Vás výhodnejšie podmienky. Ak by tomu tak nebolo, alebo nemáte výšku odstupného v pracovnej zmluve vôbec upravené, nárok na odstupné by Vám vznikol vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku (podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, keďže Váš pracovný pomer trval aspoň päť rokov a súčasne menej ako desať rokov).