'

výpoved od zamestnavatela


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 25. 5. 2016

Otázka: výpoved od zamestnavatela

Dobrý deň chcela som sa spýtať môj syn je zamestnaný 4 roky zmluvu ma na neurčito,prevadzka sa ku 31.5.2016 ruší,synovi dali výpoved na dohodu bez odstupného,vraj nema peniaze samozrejme syn výpoved nepodpísal.Chcela som sa informovať, ako postupovať v takýchto prípadoch?Dakujem

Odpoveď: výpoved od zamestnavatela

Dobrý deň, 

zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď len z výpovedných dôvodov uvedených v Zákonníku práce. Pri väčšine z nich platí tzv. ponuková povinnosť, čiže zamestnávateľ je ešte pred doručením výpovede povinný ponúknuť zamestnancovi inú vhodnú prácu. Ak však nemôže zamestnávateľ ponúknuť zamestnancovi inú vhodnú prácu (aj na kratší než týždenný pracovný čas) v mieste, ktoré bolo dohodnuté, ako miesto výkonu práce potom táto povinnosť neplatí. V tomto prípade sa zrušuje prevádzka, a teda objektívne zamestnávateľ nemá možnosť mu ponúknuť inú vhodnú prácu v mieste výkonu práce zamestnanca. Záleží však, ako bolo dohodnuté miesto výkonu práce. Ak by bolo miesto výkonu práce vymedzené ako obec, má zamestnávateľ právo ponúknuť zamestnancovi vhodnú prácu v inej prevádzkárni, ktorá sa nachádza v danej obci. Ak by však miesto výkonu práce bolo určené adresou konkrétnej prevádzkarne, potom musí ponúknuť inú vhodnú prácu v tomto objekte. Existuje však aj možnosť, že zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi a možnosť pracovať v inom mieste ako bolo pôvodne dohodnuté. Ak zamestnanec súhlasí, pôjde o dohodu o zmene pracovných podmienok.

Podľa toho, čo uvádzate však má Váš syn  nárok na odstupné. Podľa § 76 ods.1 písm. a) Zákonníka práce Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk