Vyporiadanie spoluvlastníctva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnavský
Odpovedá: Advokát Trnava
Odpovedané dňa: 3. 1. 2017

Otázka: Vyporiadanie spoluvlastníctva

Dobrý deň, s exmanželom sme sa dopracovali k tomu, koľko mi dá peňazí za byt, v ktorom som spolumajiteľ aj ja. Ale pre prípad, že by cukol, chcem sa spýtať: Stačí, ak spíšeme, že dolu podpísaní súhlasí, že vyplatí vtedy a vtedy, toľko a toľko a overíme si podpisy len na úrade? Obstojí to na súde, ak by ma nevyplatil? Musím s tým ísť až k notárovi? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie spoluvlastníctva

Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva, že s exmanželom ste spoluvlastníci bytu (pravdepodobne bezpodieloví spoluvlastníci, príp. podieloví spoluvlastníci). Ak ide o byt, ktorý je predmetom Vášho zaniknutého bezpodielového spoluvlastníctva manželov, je potrebné uzavrieť riadnu zmluvu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorej bude zrejmé, že výlučným vlastníkom predmetného bytu sa stáva Váš exmanžel a že Vám za vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva vyplatí určitú sumu. Rovnako tak ak by išlo o byt, ktorý máte v podielovom spoluvlastníctve, mali by ste uzavrieť zmluvu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, z ktorej bude vyplývať dohoda o zrušení spoluvlastníctva a tiež to, že výlučným vlastníkom predmetného bytu sa stáva Váš exmanžel a Vám titulom vyporiadania podielového spoluvlastníctva vyplatí určitú sumu. Odporúčam Vám, aby ste si nechali zmluvu vypracovať odborníkom (advokátom, príp. notárom).

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Vyporiadanie spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Vlastním 1/2 polovicu rod. domu a moja sesternica vlastní tiež 1/2. Ona užíva celý dom. Býva tam asi 20 rokov. Ja tam nemám žiadny prístup a ani neviem, v akom stave je dom. Sesternici som ponúkol svoj podiel na predaj a ona odpovedala, že nebude nič kupovať, že celý dom je jej a ona tam býva celý život. Neviem čo mám spraviť. Mohli by ste mi poradiť. Ďakujem.

Odpoveď: Vyporiadanie spoluvlastníctva

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 04.01.2017)

Dobrý deň. Za daných okolností, keďže ste už ponúkli svoj podiel druhému spoluvlastníkovi na predaj, čím ste mu umožnili využiť jeho zákonné predkupné právo, môžete Váš podiel ponúkať na predaj tretím osobám. Rovnako môžete podať na súd žalobu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Okrem toho, ak Vaša sesternica užíva predmet spoluvlastníckeho práva nad rámec jej podielu, môžete od nej žiadať náhradu za toto užívanie.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk