POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s požiadavkou o radu. V roku 2005 sa uskutočnilo dodatočné dedičské konanie po našej starej mame. Boli sme štyria dedičia – súrodenci. V rámci tohto konania sme uzavreli dohodu, podľa ktorej poľnohospodárska pôda prešla do vlastníctva nášho brata. Súčasťou zmluvy bolo jeho záväzok, že v prípade speňaženia tejto nehnuteľnosti vyplatí nám ostatným, teda trom spoludedičom, zákonné dedičské podiely. Teraz brat predal pôdu, na ktorej sa nachádza priemyselný park Jaguar Land Rover. Z vyplatených peňazí nám však odpočítal výdavky spojené s rodinným domom, ktorý nebol súčasťou tohto dedičského konania a ktorý sme získali iným dedením po maťke. S týmto domom sú spojené udržiavacie náklady, hoci momentálne je neobývaný. Domnievam sa, že brat v tomto prípade nepostupoval správne, keďže mal vyplatiť rovnakú sumu každému z nás štyroch súrodencov, bez akýchkoľvek odpočítaných nákladov. Prosila by som Vás o názor, či brat mohol v tejto situácii takto postupovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

Dobrý deň, ak dohoda dedičov znela, že v prípade predaja pozemku má Váš brat vyplatiť ustupujúcim dedičom ich zákonný podiel, nemal nárok na zníženie tohto podielu. Najmä, nie z dôvodu nákladov na údržbu inej veci, ktorá s touto dohodou ani nesúvisela. V prípade, že chcel od Vás regresným nárokom vymáhať náklady súvisiace s údržbou nehnuteľnosti (ak dom udržuje on) mal postupovať inak, a nie znižovať Vám vyplácaný zákonný podiel. Na presné posúdenie Vašej veci by však bolo potrebné predmetné dohody vidieť a tiež posúdiť všetky skutočnosti rozsiahlejšie. Odporúčam Vám prekonzultovať Vašu vec osobne s advokátom, pričom mu predložíte všetky listinné dôkazy, ktoré k predmetnej veci máte.

Trápi vás "Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám otázku ohľadom nasledovnej situácie. Moja babička bohužiaľ zomrela v novembri roku 2022 a v júli roku 2023 sa uskutočnilo dedičské konanie. Podľa neho sa dedičmi stali jej dve dcéry (moje tety) a ja so sestrou (pretože babičkin syn - náš otec - je už nebohý). My s mojou sestrou sme zdedia otcov podiel. Bola za vlastníčku určená moja teta s povinnosťou nás vyplatiť po predaji bytu, avšak termín predaja nebol v uznesení uvedený. Moja teta, ktorá je vlastníčkou bytu, ho užíva bez nášho súhlasu a komunikuje s nami minimálne, ako keby byt ani neplánovala predať. Prosím, čo môžeme urobiť, aby sa byt konečne predal a naša teta nás vyplatila? Ďakujem.

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

(odpoveď odoslaná: 02.10.2023)

Dobrý deň, uvedené ustanovenie je veľmi zradné, nakoľko nijako nezaväzuje toho dediča, ktorý sa stal vlastníkom nehnuteľnosti. Predaj bytu po vašej babke podľa takého znenia môže aj nemusí nastať. Ak sa teta stala vlastníčkou, vy ju neviete nijako donútiť, aby byt predala. Tohto práva sa ani neviete domáhať na súde. Čo by ste však mohli urobiť by bolo, vyzvať tetu, aby sa pristúpilo k predaju bytu, resp. ak byt nehodlá predať, ale v ňom hodlá bývať naďalej, nech vás vyplatí ona. K tomuto ju však neviete donútiť nijakými prostriedkami. To, že by k predaju alebo k výplate pristúpila je na jej dobrej vôli. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám otázku. Sme štyria súrodenci, ktorí sme zdedili dom po rodičoch. Jedno z nás sa svojho podielu vzdalo už počas dedičského konania. Mne pripadla polovica, teda 4/8, bratovi 3/8 a sestre 1/8. Teraz by som chcel vyplatiť sestru aj brata. Aký je postup?

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

(odpoveď odoslaná: 17.01.2023)

Dobrý deň, z otázky sme vyrozumeli, že dedičským konaním vzniklo medzi vami tromi súrodencami podielové spoluvlastníctvo (PS) k spoločnej nehnuteľnosti, ktoré teraz chcete zrušiť a  vyporiadať takým spôsobom, že nehnuteľnosť nadobudnete vy do svojho vlastníctva a vašich súrodencov vyplatíte. 

Postup je spravidla taký, že najprv je dobré sa pokúsiť vyporiadať PS mimosúdne, t. j. vyzvite svojich súrodencov na zrušenie a vyporiadanie PS k spoločnej nehnuteľnosti s tým, že im navrhnite, že by ste radi nadobudli nehnuteľnosť do svojho výlučného vlastníctva s tým, že za ich spoluvlastnícke podiely by ste im vyplatili patričnú náhradu. Ideálne by bolo nechať si vypracovať znalecký posudok na nehnuteľnosť, aby ste vedeli určiť cenu jednotlivých spoluvlastníckych podielov.

Ak by s vaším návrhom nesúhlasili a vy by ste na ňom trvali, potom nemáte inú možnosť ako je riešenie veci súdnou cestou, a to podaním žaloby. Tu by bolo namieste mať už vypracovaný znalecký posudok, aby ste vedeli špecifikovať petit žaloby a presne určiť, akú sumu navrhujete súdu, aby priznal ako náhradu za spoluvlastnícke podiely obom spoluvlastníkom.

Ak by ste potrebovali s vyporiadaním podielového spoluvlastníctva pomôcť, neváhajte sa obrátiť na advokáta. 


Podotázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako postupovať v prípade, keď boli porušené podmienky rozhodnutia o dedičskom konaní. Pred 12 rokmi, počas dedičského konania, sme súhlasili s tým, že všetky pozemky budú zapísané na jedného zo súrodencov. V rozhodnutí je uvedené, že v prípade predaja alebo akéhokoľvek zaťaženia uvedených nehnuteľností má náš brat povinnosť sumu z predaja do troch dní prerozdeliť medzi všetkých súrodencov rovnakým dielom. Náš brat však pozemok predal a zatajil predaj. Môžete mi, prosím, poradiť, ako by sme mali v tejto situácii postupovať? Ďakujem, Marta

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

(odpoveď odoslaná: 24.05.2022)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že dedičské konanie bolo pred 12 rokmi a brat ako dedič nehnuteľnosť nadobudnutú dedením predal, pričom jeho povinnosťou bolo vyplatiť ostatných súrodencov do 3 dní.

V otázke neuvádzate kedy došlo k predaju nehnuteľnosti bratom, kedy bol predvod vlastníctva povolený zo strany katastrálneho úradu. Uvádzame, že v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka platí všeobecná premlčacia doba 3 roky, ktorá plynie odo dňa keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Na zákalde uvedeného odporúčam brata kontaktovať a vyzvať písomne doporučeným listom, aby vám vyplatil podiel z predanej nehnuteľnosti vo vami uvedenej lehote a to s tým, že ak k úhrade nedôjde, vec postúpite na súd. Uvádzame, tiež, že ak od predaja nehnuteľnosti uplynuli viac ako 3 roky, brat je pravdepodobné, že vznesie v súdnom konaní námietku premlčania a súd vám žalobu zamietne pre uplynutie premlčacej doby v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka.

Ak by aj uplynula premlčacia dobe, vec má riešenie, ale brat ako dedič a bývalý vlastník nehnuteľnosti by s tým musel súhlasiť písomnou formou uznania dlhu.

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám priateľa, ktorý sa rozviedol so svojou manželkou. Spolu mali dve deti. Po rozvode si nevyriešili majetkové pomery a po niekoľkých rokoch manželka zomrela. Následne prebehlo dedičské konanie, v rámci ktorého boli podľa zákona určené podiely na majetku, ktorý spolu vlastnili. Priateľ obdržal polovicu domu a dve deti získali polovicu, ktorú vlastnila ich matka. Okrem toho deti zdedia aj matkine dlhy, ktoré sú povinné splácať. Rozhodli sa preto predať dom. Najprv sa pomocou tejto sumy splatili dlhy, a následne sa dom predal. Predajcami boli otec s dvoma deťmi. Samozrejme dom sa predal za vyššiu sumu, ako bola určená v rámci dedičského konania. Dedičské konanie sa uskutočnilo v roku 2019 a dom sa predal v roku 2021, takže cena bola vyššia. Pýtam sa, z akej sumy by ich mohli vyplatiť: z sumy určenej pri dedičskom konaní alebo z sumy určenej pri predaji? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

(odpoveď odoslaná: 05.05.2022)

Dobrý deň,
tým, že po dedičskom konaní mali nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, tak sa majú vyplatiť z trhovej hodnoty nehnuteľnosti, za ktorú sa nehnuteľnosť predala. Nie za sumu určenú v dedičskom konaní. Samozrejme treba zohľadniť aj to, že z sčasti kúpnej ceny sa zrejme vyplatili ich dlhy, ktoré zdedili po matke. Tzn. že podiel Vášho manžela by mal byť vyšší než bude ich spoločný podiel na kúpnej cene.


Podotázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku (Dedičské právo)

Dobrý deň. V rozhodnutí o dedičstve po príbuznom sme ako dedičia súhlasili, že budem vlastniť nehnuteľnosť a tiež sme sa dohodli na sume, ktorú každému spoludedičovi vyplatím. Mám v pláne vyplatiť dedičov tak, že po obdržaní ich čísel účtov im peniaze pošlem na účet. Je môj postup správny? Stačí mi výpis z môjho účtu ako dôkaz, že som si svoju povinnosť splnila? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

(odpoveď odoslaná: 02.11.2020)

Dobrý deň,
pokiaľ suma na výplatu ustupujúcim dedičom vyplýva z rozhodnutia o dedičstve, potom treba žiadať dedičov, aby písomne oznámili číslo bankového účtu, na ktorý máte poslať peniaze.

V prev. príkaze v banke treba uviesť v poznámke číslo dedič. rozhodnutia, čím budete mať doklad o tom, titulom čoho ste peniaze vyplatili.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku (Dedičské právo)

Dobrý deň, vážený pán JUDr. Ficek. Môj manžel zomrel a v jeho závete sú ako dediči uvedené jeho dve deti. Spoločne sme počas manželstva splácali byt a banka poslala notárke čiastku, ktorú sme v rámci BSM splatili. Mne by malo patriť polovička z tejto sumy. Dedičia súhlasia s vyplatením, avšak tvrdia, že momentálne nemajú dostatok peňazí a vyplatia ma až po predaji bytu. Prosím Vás o radu, ako si mám zabezpečiť vyplatenie tejto sumy. Srdečne ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

(odpoveď odoslaná: 08.10.2020)

Dobrý deň,
ja by som Vám odporúčal skôr si nechať ten podiel na byte, ked nemajú peniaze teraz a byt môžete predávať potom spolu. Tak budete mať istotu, že peniaze dostanete. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.