POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s požiadavkou o radu. V roku 2005 sa uskutočnilo dodatočné dedičské konanie po našej starej mame. Boli sme štyria dedičia – súrodenci. V rámci tohto konania sme uzavreli dohodu, podľa ktorej poľnohospodárska pôda prešla do vlastníctva nášho brata. Súčasťou zmluvy bolo jeho záväzok, že v prípade speňaženia tejto nehnuteľnosti vyplatí nám ostatným, teda trom spoludedičom, zákonné dedičské podiely. Teraz brat predal pôdu, na ktorej sa nachádza priemyselný park Jaguar Land Rover. Z vyplatených peňazí nám však odpočítal výdavky spojené s rodinným domom, ktorý nebol súčasťou tohto dedičského konania a ktorý sme získali iným dedením po maťke. S týmto domom sú spojené udržiavacie náklady, hoci momentálne je neobývaný. Domnievam sa, že brat v tomto prípade nepostupoval správne, keďže mal vyplatiť rovnakú sumu každému z nás štyroch súrodencov, bez akýchkoľvek odpočítaných nákladov. Prosila by som Vás o názor, či brat mohol v tejto situácii takto postupovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie dedičských podielov pri predaji majetku

Dobrý deň, ak dohoda dedičov znela, že v prípade predaja pozemku má Váš brat vyplatiť ustupujúcim dedičom ich zákonný podiel, nemal nárok na zníženie tohto podielu. Najmä, nie z dôvodu nákladov na údržbu inej veci, ktorá s touto dohodou ani nesúvisela. V prípade, že chcel od Vás regresným nárokom vymáhať náklady súvisiace s údržbou nehnuteľnosti (ak dom udržuje on) mal postupovať inak, a nie znižovať Vám vyplácaný zákonný podiel. Na presné posúdenie Vašej veci by však bolo potrebné predmetné dohody vidieť a tiež posúdiť všetky skutočnosti rozsiahlejšie. Odporúčam Vám prekonzultovať Vašu vec osobne s advokátom, pričom mu predložíte všetky listinné dôkazy, ktoré k predmetnej veci máte.