Aké odsúdenie sa nachádza vo výpise a aké v odpise z registra trestov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Aké odsúdenie sa nachádza vo výpise a aké v odpise z registra trestov?

Dobrý večer, touto cestou by som Vás chcela požiadať o vysvetlenie, respektíve objasnenie môjho problému. Môj syn sa ako maloletý stal spolupáchateľom trestného činu, kde došlo k ublíženiu na zdraví inej osoby. Keďže bol maloletý, ako jeho zákonný zástupca som sa súdneho konania zúčastnila a došlo k zmiereniu. Teraz, keď podával žiadosť na políciu SR, zistili sme, že má tento trest zapísaný v odpise. Prekvapilo nás to, pretože nás nikto o tomto fakte neinformoval a ani sme nedostali žiadne rozhodnutie. Touto situáciou sme sa ocitli v roku 2013, keď mal môj syn 16 rokov. Existuje nejaká tabuľka, ktorá by objasnila, za aký trest zapisujú informácie do odpisu a za čo do výpisu? Srdečne Vám vopred ďakujem za vysvetlenie, pretože na tieto informácie sa nikde nedokážem dopátrať. S pozdravom.

Odpoveď: Aké odsúdenie sa nachádza vo výpise a aké v odpise z registra trestov?

Dobrý deň, podľa zákona č. 330/2007 Z.z. o registri trestov, je register trestov štátom vedená evidencia o

a) osobách, ktoré boli právoplatne odsúdené súdmi v trestnom konaní,

b) osobách, pri ktorých bolo právoplatne podmienečne zastavené trestné stíhanie súdom alebo prokurátorom,

c) osobách, pri ktorých bol v trestnom konaní schválený zmier a zastavené trestné stíhanie súdom alebo prokurátorom,

d) nadväzujúcich rozhodnutiach alebo opatreniach, ktoré súvisia s rozhodnutiami podľa písmen a) a b),

e) iných skutočnostiach významných pre trestné konanie, ak to ustanovuje zákon.

Výpis z registra trestov je verejná listina, ktorou sa preukazuje, či osoba bola alebo nebola právoplatne odsúdená. Vo výpise z registra trestov sa pritom uvedú nezahladené odsúdenia súdom Slovenskej republiky, ako aj súdom iného členského štátu Európskej únie a súdom iného štátu, ktorých rozhodnutia boli uznané súdom Slovenskej republiky, vrátane údajov o priebehu výkonu uložených trestov, ochranných opatrení a primeraných obmedzení alebo povinností, ak sa podľa rozhodnutia súdu alebo na základe zákona nehľadí na páchateľa, ako keby nebol odsúdený. Naproti tomu je odpis z registra trestov detailnejší a obsahuje všetky odsúdenia, a to aj tie zahladené. Podľa § 13 citovaného zákona, odpis registra trestov je verejná listina, v ktorej sa uvádzajú údaje o

a) každom právoplatnom odsúdení a to aj súdom iného členského štátu Európskej únie alebo súdom iného štátu, ktorého rozhodnutie bolo uznané súdom Slovenskej republiky,

b) priebehu výkonu trestu a priebehu výkonu ochranného opatrenia,

c) odsúdeniach, hoci podľa rozhodnutia súdu alebo na základe zákona boli zahladené.

Súčasťou odpisu registra trestov sú aj údaje o

a) právoplatnom rozhodnutí súdu alebo o právoplatnom rozhodnutí prokurátora o podmienečnom zastavení trestného stíhania,

b) právoplatnom rozhodnutí súdu alebo o právoplatnom rozhodnutí prokurátora o schválení zmieru a zastavení trestného stíhania,

c) právoplatnom odsúdení občana Slovenskej republiky alebo o právoplatnom odsúdení osoby, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, súdom iného štátu ako členského štátu Európskej únie, ktoré nebolo uznané súdom Slovenskej republiky, s uvedením, že toto rozhodnutie nemá právne účinky na území Slovenskej republiky a má len informatívny charakter.

Údaje nachádzajúce sa v odpise z registra trestov ma osoba do konca svojho života a nie je možné ich vymazať.