Po koľkých rokoch sa vymaže register trestov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Po koľkých rokoch sa vymaže register trestov?

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, po koľkých rokoch sa vymazáva register trestov. Ďakujem.

Odpoveď: Po koľkých rokoch sa vymaže register trestov?

Dobrý deň. pokiaľ ide o vymazanie registra trestov, vaša otázka smeruje k trestnoprávnemu inštitútu zahladenia odsúdenia, uplatnením ktorého dochádza k výmazu záznamu o trestnom čine vo výpise registra trestov. V zmysle ustanovenia § 93 ods. 1 Trestného zákona „ak bolo odsúdenie zahladené, hľadí sa na páchateľa, ako keby nebol odsúdený“. Súčasne je však potrebné poukázať na fakt, že v prípade zahladenia odsúdenia sa záznam o trestnom čine neobjaví vo výpise z registra trestov, avšak v odpise registra trestov zostáva. Spôsob, akým dochádza k zahladeniu odsúdenia je odlišný predovšetkým v závislosti od druhu trestu a dĺžky jeho trvania. Okrem nepodmienečného trestu odňatia slobody, pri všetkých ostatných trestoch dochádza k zahladeniu ich vykonaním (napr. pri peňažnom treste jeho zaplatením a pod.). Pri podmienečných trestoch odňatia slobody platí, že ak sa odsúdený po skončení skúšobnej doby osvedčil, hľadí sa na neho akoby nebol odsúdený. Pri nepodmienečnom treste odňatia slobody platí, že súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej tri, päť alebo desať rokov, v závislosti od samotnej dĺžky trvania trestu odňatia slobody (podrobne v ustanovení § 92 ods. 1 Trestného zákona). Pri uplatnení inštitútu zahladenia odsúdenia podľa ustanovenia § 92 ods. 1 Trestného zákona je potrebné uvedomiť si, že na takého zahladenia odsúdenia nie je právny nárok, čo vyplýva zo zákonnej dikcie „súd môže zahladiť odsúdenie“. Na záver je potrebné dodať, že vo výnimočných a odôvodnených prípadoch môže dôjsť k zahladeniu odsúdenia aj pred uplynutím zákonom požadovaných lehôt (viď. ustanovenie § 92 ods. 3 Trestného zákona).