'

Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 3. 1. 2016

Otázka: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Dobry den,

prosim Vas o radu. Mam syna (6r), od septembra zacne navstevovat ZŠ. S jeho otcom sme zili ako druh a druzka. Tohto casu spolu nezijeme, ale je vedeny ako otec mojho syna. Nemali sme sud, ani som zatial na sud nepodala, co chcem v kratkom case spravit. Nezakazujem mu styk, niekedy u neho maly aj prespi, ale viac ho mam ja. Podla mna nema otec maleho na neho na neho dobry vplyv. Vodi ho do kaviarni po ,,robote'' kde sa stretava s kadejakymi ludmi a tohto času je aj v podmienke. Ja mam priatela, ktory zije v zahranici a velmi by som sa chcela aj s malym odstahovat za nim, ale viem, ze otec maleho mi v ziadnom pripade nepodpise suhlas s vycestovanim. Chcem sa opytat ci mam nejaku sancu, ze by som s malym mohla zit v zahranici alebo to na sude nemam ani spominat a staci mi ked bude zvereny v mojej starostlivosti? Velmi pekne dakujem za odpoved.

Odpoveď: Vycestovanie s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň, 

vysťahovanie sa s maloletým dieťaťom do zahraničia spadá do kategórie tzv. podstatných vecí, o ktorých rozhodujú rodičia na základe vzájomnej dohody.

Tým, že by dieťa bolo zverené do Vašej osobnej starostlivosti by jeho otec nestratil svoje rodičovské práva a povinosti, a teda má právo aj naďalej podieľať sa na výchove dieťaťa a v podstatncýh veciach týkajúcich sa maloletého udeliť súhlas či nesúhlas v tejto veci. Na druhej strane aj  napriek tomu, že by otec dieťaťa nesúhlasil s odsťahovaním do zahraničia existuje možnosť podania žaloby na súd podľa § 35 Zákona o rodine.

Môžete požiadať miestne príslušný súd aj o udelenie súhlasu s vysťahovaním dieťaťa do zahraničia. Súd tento návrh prejednáva v inom konaní. Avšak budete musieť preukázať či takéto vysťahovanie bude v záujme maloletého dieťaťa, či to neohrozí jeho vývin a podobne. Súd bude zaujímať aj vzťah Vášho súčasného partnera (ktorý žije v zahraničí) k Vášmu synovi. Otec bude zrejme namietať a bude sa odvolávať na svoje právo stýkať sa s dieťaťom. Na základe toho, čo uvádzate by som odporúčal súd informovať o tom, ako prebiehajú stretnutia s otcom (trávi čas v kaviarni, stretáva sa s "kadejakými" ľuďmi, je v podmienke...). Dôraz by som kládol na Vašu snahu vytvoriť synovi plnohodnotné rodinné prostredie s Vaším súčasným partnerom, v záujme jeho riadneho a zdravého psychického a fyzického vývinu.

Ak by ste sa vysťahovali bez jeho súhlasu (aj to sa deje), nepôjde o únos, ak mu dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti. On bude môcť do 1 roka od odchodu požiadať o návrat dieťaťa späť na Slovensko.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk