POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zdedený byt - čo ďalej

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Zdedený byt - čo ďalej

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Pred troma rokmi mi zomrel otec a my, traja surodenci, sme zdedili jeho polovicu bytu, keďže naša mama bola s otcom rozvedená. Polovica bytu je teda mamina a polovica naša. Dedičské konanie prebehlo a polovicu bytu sme si rozdelili medzi nás troch surodencov. Sestra ostala bývať v tom byte a my s mamou a bratom od nej žiadame, aby nás vyplatila, avšak ona sa nám smeje do tváre a tvrdí, že je tiež majiteľkou bytu. Nevieme, ako ďalej postupovať. Taktiež sme zistili, že tam na seba naviazala nejaký dlh na nájme. Prosím o radu, lebo už si naozaj nevieme poradiť. Veľmi pekne Vám ďakujem.

Odpoveď: Zdedený byt - čo ďalej

Dobrý deň, Občiansky zákonník dáva pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva prednosť dohode podielových spoluvlastníkov. Až keď sa podieloví spoluvlastníci nedokážu dohodnúť na spôsobe vysporiadania je možné na súde podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V tomto konaní môžete Vy, tretí súrodenec a Vaša mama ako žalobcovia požadovať, aby Vám vaša sestra vyplatila Vaše podiely. Súd by v prvom rade zisťoval, či je nehnuteľnosť reálne deliteľná, ale byty sa považujú za reálne nedeliteľné. Následne by zisťoval súd, či má niektorý zo spoluvlastníkov záujem o nadobudnutie spoluvlastníckych podielov ostatných spoluvlastníkov. V prípade kladného prejavu Vašej sestry, by súd znaleckým dokazovaním zisťoval hodnotu nehnuteľnosti a na základe takto zistenej hodnoty by určil výšku náhrady za vaše podiely. Ak by však vaša sestra povedala, že nemá peniaze na vyplatenie podielov a nechce nadobudnúť nehnuteľnosť do svojho výlučného vlastníctva, súd nariadi predaj nehnuteľnosti a následne výťažok z predaja rozdelí medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich podielov. V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k predmetnej nehnuteľnosti, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.