Byt nadobudnutý pred manželstvom a investície

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Byt nadobudnutý pred manželstvom a investície

Dobrý deň, po rozvode s manželom mi zostal byt, ktorý som nadobudla ešte pred manželstvom a teda nie je súčasťou BSM. Avšak môj manžel do neho na začiatku (pred 6 rokmi) investoval nejaké peniaze (na prerábku, zariadenie). Chcela by som vedieť, akým spôsobom sa vypočíta výška sumy, ktorú mu mám vrátiť. Predpokladám, že sa tu uplatňuje nejaká amortizácia a nebudem mu musieť vyplatiť plnú sumu investície. Ďalšia vec je auto, ktoré mi kúpil (daroval) počas manželstva... Je toto auto tiež súčasťou BSM? Ďakujem za odpoveď, s pozdravom, Zuzana.

Odpoveď: Byt nadobudnutý pred manželstvom a investície

Dobrý deň, pokiaľ ide o byt nadobudnutý pred manželstvo a investície do bytu, tak najskôr je potrebné vyriešiť, z akých prostriedkov boli peniaze investované. Ak boli počas manželstva z prostriedkov patriacich do BSM (teda aj zarobených jedným z manželov počas manželstva), tak potom platí, že de iure ste aj Vy platili investície a to sa musí pri vyporiadaní zohľadniť.

Dôležitý je aj charakter investícií do bytu, t.j. či boli zabudované a stali sa súčasťou bytu alebo šlo o hnuteľné veci. Zariadenie sa vyporiada inak ako prerobenie bytu. Ak kúpil napríklad stavebný materiál, cena sa podstatne nemení. Zariadenie môže byť predmetom vyporiadania a tam sa zohľadňuje amortizácia dokonca aj to, kto užíval veci.

Pokiaľ ide o motorové vozidlo, ak bolo kúpené počas manželstva z prostriedkov z BSM, tak potom patrí do BSM a bude sa vyporiadavať. Darovanie medzi manželmi z BSM nie je možné.