Vkladná knižka a dispozičné právo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vkladná knižka a dispozičné právo

Dobrý deň, moja mama má dispozičné právo na vkladnú knižku, ktorá je uzavretá na otcovo meno. V prípade otcovej smrti by z nej chcela vybrať peniaze, ale obáva sa, či s tým nebude problém, keďže vklad by zrejme mal patriť do dedičského konania. Tieto peniaze šetria na svoje pohreby a s tým spojené výdavky. My - ich dcéry - nechceme z týchto peňazí nič, kým jeden z rodičov ostane nažive. Prosím o radu, ako vyriešiť to tak, aby si ich mohla všetky beztrestne ponechať. Je možné to vyriešiť nejakou notárskou zápisnicou ešte počas ich života alebo v dedičskom konaní? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

Dobrý deň, ako disponentka bude mať po smrti majiteľa vkladnej knižky dispozičné právo vybrať z nej financie. Tieto financie však v zmysle Občianskeho zákonníka patria do dedičstva po poručiteľovi. Notár, ako poverený súdny komisár, zablokuje všetky účty a vkladné knižky poručiteľa ako náhle o nich nadobudne vedomosť. V prípade, že Vaša mama peniaze z knižky vyberie skôr než ich notár zablokuje a použije na pohreb poručiteľa, mám za to, že nič nebráni tomu, aby sa dedičia v rámci dedičského konania dohodli ohľadom týchto financií. V rámci dedičského konania sa dedičia vždy môžu dohodnúť o vyporiadaní dedičstva po poručiteľovi. Súd (notár) túto dohodu schváli ak neodporuje zákonu. Preto nevidím žiadne prekážky v tom, aby Vaša mama tieto peniaze vybrala, použila na pohreb a následne sa v rámci dedičského s Vami dohodla o vyporiadaní týchto peňazí.