Máte
otázku?

Vkladná knižka a dispozičné právo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vkladná knižka a dispozičné právo

Dobrý deň, moja mama má dispozičné právo na vkladnú knižku, ktorá je uzavretá na otcovo meno. V prípade otcovej smrti by z nej chcela vybrať peniaze, ale obáva sa, či s tým nebude problém, keďže vklad by zrejme mal patriť do dedičského konania. Tieto peniaze šetria na svoje pohreby a s tým spojené výdavky. My - ich dcéry - nechceme z týchto peňazí nič, kým jeden z rodičov ostane nažive. Prosím o radu, ako vyriešiť to tak, aby si ich mohla všetky beztrestne ponechať. Je možné to vyriešiť nejakou notárskou zápisnicou ešte počas ich života alebo v dedičskom konaní? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

Dobrý deň, ako disponentka bude mať po smrti majiteľa vkladnej knižky dispozičné právo vybrať z nej financie. Tieto financie však v zmysle Občianskeho zákonníka patria do dedičstva po poručiteľovi. Notár, ako poverený súdny komisár, zablokuje všetky účty a vkladné knižky poručiteľa ako náhle o nich nadobudne vedomosť. V prípade, že Vaša mama peniaze z knižky vyberie skôr než ich notár zablokuje a použije na pohreb poručiteľa, mám za to, že nič nebráni tomu, aby sa dedičia v rámci dedičského konania dohodli ohľadom týchto financií. V rámci dedičského konania sa dedičia vždy môžu dohodnúť o vyporiadaní dedičstva po poručiteľovi. Súd (notár) túto dohodu schváli ak neodporuje zákonu. Preto nevidím žiadne prekážky v tom, aby Vaša mama tieto peniaze vybrala, použila na pohreb a následne sa v rámci dedičského s Vami dohodla o vyporiadaní týchto peňazí.

Trápi vás "Vkladná knižka a dispozičné právo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vkladná knižka a dispozičné právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať: Zrušili sme vkladnú knižku a mala som záujem o sporiaci účet pre dieťa, avšak pracovníčka mi namiesto toho zriadila účet na podielové fondy. Teraz by som sa chcela informovať, či existuje riziko straty peňazí z vkladnej knižky. Ďakujem. D.

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

(odpoveď odoslaná: 22.01.2024)

Dobrý deň,
nevieme, či to bolo najlepšie riešenie /naša poradňa sa investovaním nezaoberá/, ale peniaze z VK ste v podstate investovali do podielových fondov /aspoň to pre nás vyplýva z položenej otázky/.

Odporúčam ak vám nie je uvedená problematika zrejmá v dostatočnom rozsahu, aby ste preštudovali obchodné podmienky banky a kontaktovali priamo banku. V prípade, že odpoveď nebude pre vás dostačujúca a presvedčivá, potom kontaktujte NBS ako orgán dohľadu nad bankovníctvom.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vkladná knižka a dispozičné právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, 23. 12. 2022 mi zomrela prababička. V závete som uvedená ako dedička bytu. Mala osobný účet, ktorý používala na jeho transakcie, kam som posielaťa peniaze ja (inkaso, energie atď.). Dala mi dispozičné právo a nechala mi tam aj menšiu finančnú čiastku (20 000) do rezervy. Chcem sa opýtať, môžem ju vybrať?

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

(odpoveď odoslaná: 13.02.2023)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že ide o bankový účet vedený na území SR.

Ak je to tak a Vy ste boli disponentom na bankovom účte, potom toto dispozičné právo zaniká dňom úmrtia majiteľky účtu. Ak sa banka dozvie o úmrtí majiteľa účtu, účet zablokuje a je možné s ním disponovať až na základe právoplatného dedičského rozhodnutia.


Podotázka: Vkladná knižka a dispozičné právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, môžem ako disponent vyberať z vkladnej knižky môjho rodiča?

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

(odpoveď odoslaná: 20.03.2022)

Dobrý deň,
ak ste disponentom, máte právo voči banke vyberať z bankového účtu (z vkladnej knižky) peniaze. Treba však pamätať na to, že to nie sú Vaše peniaze, takže s nimi môžete nakladať iba so súhlasom alebo na pokyn majiteľa. Ak by ste vybrali peniaze pre seba a rodičom by ste to ani nepovedali, vznikol by Vám dlh voči rodičom. 


Trápi vás "Vkladná knižka a dispozičné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vkladná knižka a dispozičné právo (Dedičské právo)

Dobrý deň.
prosím informáciu ohľadom dedičského konania. V posledný deň života – deň smrti mojej mamy som ako disponent jej účtu, keďže sme bývali v spoločnej domácnosti a mama bola ťažko chorá mal som oprávnenie na výber až do 0 zostatku ) zadal banke príkaz na prevod zostatku jej účtu na svoj účet. Bola nedeľa, splatnosť príkazu nastal až na druhý deň, teda 0 zostatok na účte mamy bol až nasledujúci deň po jej smrti. Mám však doklad z internetbankingu aj SMS správu v mobile potvrdzujúce zadanie príkazu na úhradu - platby v posledný deň jej života a zároveň deň smrti. Podľa notára v predvolaní na dedičské konanie mi bolo oznámené, že trovy konania budú cca 350, -. Eur. Telefonicky som ich kontaktoval a vraj celá suma, ktorá bola prevedená z účtu mamy bude predmetom notárskej odmeny (podľa oznámenia banky na ich dožiadanie o zostatku k dňu jej smrti). Pred mojim jediným bratom nemám žiadne tajnosti splnomocnil ma v plnom rozsahu ku konaniu, nedopustil som sa ničoho nezákonného, mohol som spraviť prevod aj skôr, ale prišlo mi to neetické.
Moja otázka: Započítava sa zostatková hodnota z maminho účtu – prevedená už na môj účet podľa vyššie uvedeného prípadu do aktív a podliehať notárskej odmene? Jedna sa o cca 25. 000, Eur. Mám právo žiadať ukončiť konanie s tým, že nepovažujem tento zostatok na základe môjho dokazu za predmet (aktívum) dedičského konania?
Pre banku mojej mamy nepotrebujem žiadny doklad od notára na ďalšie transakcie banky ani na zrušenie účtu, pretože jeho vedenie bolo bez poplatkov a zostatok je 0. 
S pozravom N.

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

(odpoveď odoslaná: 14.05.2021)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že ste boli len disponentom bankového účtu a teda ste mohli s týmto disponovať v zmysle obchodných podmienok banky, okrem zrušenia účtu. Z otázky vyplýva, že ste neboli spolumajiteľom účtu. Majiteľom účtu bola vaša nebohá mama.

Ak je to  tak, potom rozhodujúci je stav účtu v deň úmrtia Vašej matky a teda notár má v tomto smere pravdu.


Podotázka: Vkladná knižka a dispozičné právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s nasledujúcou záležitosťou: moja vnučka žila v partnerskom vzťahu, ktorý náhle skončil smrťou jej partnera. Daný partner mal vkladnú knižku, k nej moja vnučka mala dispozičné právo. Mám otázku, kto zdedí peniaze po zomrelej osobe? Spomenutý partner mal syna z prvého manželstva. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

(odpoveď odoslaná: 04.04.2021)

Dobrý deň, dispozičné oprávnenie vnučky disponovať s vkladnou knižkou zaniká zo zákona úmrtím majiteľa vkladového účtu.

Keďže poručitl mal deti, nastupuje dedenie v prvej skupine dedičov podľa ust. § 473 Obč. zákonníka :

"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."
Družka by mohla dediť len v 2 . alebo 3. skupine dedičov a teda len v prípade, že by druh nemal vlastné deti. Takže pokiaľ druh nespísal platný závet resp. nedošlo k platnému vydedeniu potomka, potom by dedičom bola družka, vaša vnučka.
 

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vkladná knižka a dispozičné právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, pred desiatimi rokmi som si založila vkladnú knižku, do ktorej som uložila 2000 eur na pohreb a s ním spojené výdavky, pretože mi v tom čase diagnostikovali nádorové ochorenie. Ako spoludisponenta som požiadala svojho otca. Za desať rokov na vkladnej knižke neprebehol žiaden pohyb. Môj otec zomrel. Rada by som sa dozvedela, či táto vkladná knižka bude podliehať dedičskému konaniu. Ďakujem.

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

(odpoveď odoslaná: 03.01.2021)

Dobrý deň,
vzhľadom na okolnosť, že Váš otec nebol majiteľom vkladnej knižky, ale len disponentom, vklad na vkladnej knižke nebude predmetom dedenia po Vašom otcovi. Dispozičné právo disponenta ku vkladu na vkladnej knižke zaniká jeho smrťou.


Trápi vás "Vkladná knižka a dispozičné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vkladná knižka a dispozičné právo (Dedičské právo)

Ak je vkladná knižka na moje meno, stáva sa po smrti môjho manžela táto knižka predmetom dedenia? Alebo je výlučne mojim vlastníctvom?

Odpoveď: Vkladná knižka a dispozičné právo

(odpoveď odoslaná: 12.08.2020)

Dobrý deň, 

v prípade smrti jedného z manželov musí dôjsť najskôr k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Ak peniaze, ktoré máte na vkladnej knižke boli zarobené počas manželstva patria do BSM, a preto by boli predmetom vyporiadania a následne aj predmetom dedenia.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vkladná knižka a dispozičné právo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.